2011. március 31., csütörtök

Citromtorta

  

Hozzávalók a  piskótához
·        7 tojás
·        15 dkg liszt
·        14 dkg cukor
·        ½ cs. sütőpor
·        késhegynyi só
·        1 citrom reszelt héja


Hozzávalók a krémhez:
·        3 tojásfehérje
·        30 dkg cukor
·        30 dkg margarin
·        1 kisebb citrom leve

·        csoki reszelék a tetejére

A piskótához előveszünk egy kapcsos tortaformát, kivajazzuk az alját és az oldalát is. A sütőt előmelegítjük 170 fokra. A sütőport elkeverjük a liszttel. A tojásokat szétválasztjuk.  A sárgáját habosra keverjük. A tojás fehérjét robotgéppel félkeményre felverjük, majd kanalanként hozzáadjuk a cukrot és keményre verjük. Ezután  hozzáadjuk a krémesre kevert tojás sárgákat is. Végül finom mozdulatokkal egy fakanállal kanalanként a lisztes keveréket is a tojáshabhoz keverjük,  végül belereszeljük a citrom héját. Ezután beleöntjük a piskótatésztát a tortaformába és betesszük az előmelegített sütőbe. Az első 15 percig 170 fokon süssük, majd további 25 percig 150 fokon. Sütés közben a sütőajtót ne nyitogassuk, különben a piskóta összeesik. A formában hagyjuk kihűlni, csak utána vegyük ki. Egy hosszú éles késsel vágjuk 3 lapra. Ezután következik a krém.



A krémhez a tojásfehérjét elkeverjük  a cukorral, majd gőz fölött gyakran kevergetve addig főzzük, míg a cukor elolvad. Utána kézi robotgéppel néhány percig verjük, míg szép, kemény törtfehér krémet nem kapunk. Sokáig nem szabad verni, mert kicukrosodik. Ha már kész a krém, óvatosan csurgassuk hozzá a citromlevet is. Szintén robotgéppel jól keverjük össze. Ezután vegyük le krémet a tűzről, hagyjuk egy kicsit kihűlni. A margarint egy tálban megolvasztjuk, majd dermedni hagyjuk. Többször átkeverjük, ettől igazán krémes lesz. Végül a két krémet összekeverjük, és hagyjuk hűlni, dermedni. Többször megkeverjük.  Amikor már kellően kenhető, a lapokat megkenjük a krémmel, majd a tetején és az oldalán is egyenletesen eloszlatjuk. A torta tetejét csoki reszelékkel díszítjük. 






2011. március 26., szombat

Dobostorta


Hozzávalók 5 piskótalaphoz:

·        7 tojás
·        15 dkg liszt
·        14 dkg cukor
·        ½ cs. sütőpor
·        késhegynyi só

Hozzávalók a krémhez:

·        4 tojás
·        2 evőkanál kakaópor
·        1 tábla  étcsokoládé (100 g)
·        30 dkg cukor
·        25 dkg margarin
·        1 evőkanál rumaroma

A cukormázhoz:

·        20 dkg cukor
·        egy kiskanál margarin


A dobostorta hungarikum, megalkotója Dobos C. József (1847-1924) híres pesti cukrászmester volt. Amikor 1884-ben elkészítette a róla elnevezett édességet, célja az volt, hogy olyan tortát készítsen, amely a kor kissé elmaradott hűtési technikái mellett is hosszú ideig fogyasztható és élvezhető marad.

Először készítettem el ezt a tortát, izgultam is nagyon, hogy sikerül. Főleg a tetejétől tartottam, de egy kis ügyeskedéssel, ha nem is elsőre, de második nekifutásra sikerült. Az eredeti recept szerint egyenként kell kisütni a piskótalapokat, én ezen annyit változtattam, hogy egy lap kivételével, ami a tetejére került egyben sütöttem meg a piskótát egy kapcsos tortaformában és utána vágtam négy fele. 

A piskótához előveszünk egy kapcsos tortaformát, kivajazzuk. A sütőport elkeverjük a liszttel. A tojásokat szétválasztjuk.  A sárgáját habosra keverjük. A tojás fehérjét robotgéppel félkeményre felverjük, majd kanalanként hozzáadjuk a cukrot és keményre verjük. Ezután  hozzáadjuk a krémesre kevert tojás sárgákat is. Végül finom mozdulatokkal egy fakanállal kanalanként a lisztes keveréket is a tojáshabhoz keverjük. A tetejéhez szükséges lapot külön sütjük meg. Ehhez elővesszük a sütőpapírt és a kapcsos tortaforma alját kibéleljük vele. Erre kanalazunk kb. 1 cm vastag tésztát, egyenesre elegyengetjük, majd betesszük az előmelegített 180 fokos sütőbe. Hőlégkeverséses sütőben 170 fok.  Kb. 8 perc alatt készen van. Ha megsült, kivesszük, óvatosan levesszük róla a sütőpapírt, a lapot félretesszük. A tortaformát megtisztítjuk, kivajazzuk az alját és az oldalát is, majd beleöntjük a maradék piskótatésztát, és kb. 40 perc alatt készre sütjük.  Mivel vastagabb a tészta, figyeljünk arra, hogy két ütemben süssük meg. Az első 15 percben 170 fokon, majd  vegyük vissza a hőfokot 150 fokra és így süssük készre még kb.25 percig. Sütés közben a sütőajtót ne nyitogassuk, különben a piskóta összeesik. A formában hagyjuk kihűlni, csak utána vegyük ki. Egy hosszú éles késsel vágjuk 4 lapra. Ezután következik a krém.



A krémhez a tojásokat a cukorral és a kakaóval elkavarjuk, majd gőz fölött gyakran kevergetve kb. 15 perc alatt összefőzzük. A margarint és a tábla csokit egy tálban megolvasztjuk, majd dermedni hagyjuk. Többször átkeverjük, ettől igazán krémes lesz. Végül a két krémet összekeverjük, beletesszük a rumaromát és hagyjuk hűlni, dermedni. Amikor már kellően kenhető, a lapokat megkenjük a krémmel, majd a tetején és az oldalán is egyenletesen eloszlatjuk. 

Ezután jön a torta tetejének készítése. A cukormáz felvágásához nekem a pizzavágó vált be a legjobban, de egy megvajazott hosszú éles kés is megfelel. A piskótalapot ráhelyezzük egy nagy, lehetőleg fém tálcára (lehet egy nagy tepsi is), majd ezen fogunk vágni. A cukrot egy kis lábosban mérsékelt tűzön megolvasztjuk. Folyamatosan kell kevergetni, nehogy odaégjen. Amikor már szép világosbarna színe van, hozzáadjuk a kiskanál margarint, jól elkeverjük és már önthetjük is piskótalapra. Nagyon vigyázzunk, nehogy a kezünkre fröccsenjen, mert égési sérüléseket okozhat. A lapon gyorsan elegyengetjük és utána hagyjuk egy kicsit megdermedni. Ez elég gyorsan megy, ne hagyjuk magára. Ha már majdnem szilárd, a pizza vágóval, egy nagyon erős és határozott mozdulattal a közepe felől elkezdjük cikkekre vágni. Ha nincs pizzavágónk, használjuk egy hosszú éles kést. Ebben az esetben a kést ne húzzúk, hanem egy határozott mozdulattal vágjunk, rányomva a kést a mázra. Nekem ez az egész mutatvány másodikra sikerült, mert először kívülről indultam és úgy a tészta hol ráragadt a vágóra, hol felpöndörödött. Aztán rájöttem, hogy belülről kell elkezdeni a szeletelést, és így már könnyedén ment. Az sem baj, ha elsőre nem teljesen sikerült átvágni, ha végül megszilárdul a cukormáz, utána  a vágás mentén könnyedén eltörhetjük. Ezután a már kihűlt cikkeket szépen elrendezgetjük a torta tetején. Az oldalát díszíthetjük morzsolt mandulával, dióval.








2011. március 22., kedd

Szardíniás zöldbabos gombás pizza




·        egy konzerv olajos szardínia
·        1/2 konzerv szeletelt gomba
·        1/2konzerv vágott zöldbab
·        egy kis fej hagyma
·        10-15  dkg vékony szeletekre vágott csülöksonka
·        15 dkg reszelt sajt
·        két csipetnyi morzsolt oregánó
·        paradicsomos pizzamártás

½ kg lisztből és a többi hozzávalóból elkészítjük a pizzatésztát. Nyújtás után ráhelyezzük egy sütőpapírral bélelt tepsire és megkenjük a paradicsomos mártással. Ráhelyezzük a sonkaszeleteket, majd a zöldbabot, gombát is. A szardíniákat egy kistányéron egy villával enyhén feldaraboljuk, majd azt is elrendezgetjük a tésztán. Ezután az egészet megszórjuk a reszelt sajttal, és a vékony karikákra vágott hagymával. Végül megszórjuk a morzsolt oregánóval és behelyezzük a 220 fokra előmelegített sütőbe. Kb. 20 perc alatt készen van. 


Paradicsomos pizzamártás

" Ha már pizzatészta, gondoltam leírom a jól bevált pizza alapmártásomat is. Próbálkoztam mindenféle tubusos gyári pizzakrémmel, de egyik sem nyerte el a tetszésem. Vagy túl sósak, vagy túl fűszeresek, egyik sem volt az igazi. Aztán egyszer csak azon kaptam magam, hogy kikísérletezek egyet magam, és annyira ízlett kis családomnak, hogy azóta ezt készítem, ha pizzát sütök. Ha marad belőle, a tetejére, ketchup helyett is nagyon finom ."



·        2 kiskonzerv sűrített paradicsom
·        egy kisebb fej hagyma
·        2 gerezd fokhagyma
·        ½ kiskanál morzsolt oregánó
·        csipetnyi szárított bazsalikom
·        só, bors
·        1-2 kiskanál cukor
·        3 evőkanál olaj


A hagymát megpucoljuk, apró kockákra vágjuk és mérsékelt lángon egy kis olajon aranybarnára pirítjuk. Vigyázzunk, nehogy megégjen, mert akkor keserű lesz. Ha a hagyma már kész, hozzáadjuk a zöld fűszereket, zúzott fokhagymát és kb. fél percig kevergetjük, ezalatt a szárított fűszerekből szépen kiolvadnak az ízek, aromák. Nyáron, ha van friss bazsalikomunk, akkor azt használjunk. Néhány levél apróra vágva elegendő. Ezután hozzáadjuk a sűrített paradicsomot, jól összekeverjük és ízesítjük, cukorral, sóval, borssal. Egy-két percig forraljuk, utána készen is van. Mielőtt rákenjük a nyers pizzatésztára, hagyjuk egy kicsit kihűlni. Erre a mártásra jöhetnek a különböző feltétek.

2011. március 21., hétfő

Pizzatészta




Mióta rátaláltam erre a receptre, nem is próbálkoztam már mással. Nagyon ízletes és könnyed pizza lesz belőle, bátran merem ajánlani.

·        50 dkg liszt
·        3 dkg élesztő vagy 1 tasak szárított
·        1 evőkanál  só
·        ½ evőkanál szárított oregáno
·        frissen őrölt fekete bors
·        1 kiskanál cukor
·        3 dl langyos víz
·        3 evőkanál olaj


Fontos, hogy az alapanyagok szobahőmérsékletűek legyenek. A lisztet beletesszük egy tálba, hozzákeverjük a sót, a szárított oregánót és ízlés szerinti frissen őrölt borsot. Ennek hiányban persze használhatunk zacskós borst is. 

Az élesztőt felfuttatjuk a langyos vízben egy kiskanál lisztet valamint cukrot adva hozzá.  
A szárított élesztőt nem kell felfuttatni, csak hozzáadjuk a liszthez. Amikor elkészült, hozzáadjuk a fűszeres liszthez beletéve az olajat is, jól összedagasztjuk.
 Robotgéppel kb.5-6 perc. A tészta akkor jó, ha keverés során enyhén hólyagosodik és szépen elválik a tál oldaltól. Ezután letakarva meleg helyen kb 45 perc alatt a duplájára kelesztjük.
Utána lisztezett deszkára borítjuk és két egyenlő részre osztjuk. Amíg az egyiket jó centis vastagságúra kinyújtjuk, addig lefedve tartjuk a másik adagot. 
 Először  kicsit sodrófával nyújtjuk, majd  kézzel formázzuk, nyújtjuk ki lehetőleg kör alakúra. 
Középen a tenyerünkre helyezve óvatosan körbe forgatjuk, nehogy kiszakadjon. Ettől a tészta közepe szép vékony lesz, a szélei viszont vastagabbak.  Ezután sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük és jöhet rá a pizzamártás, valamint a feltét. Előmelegített 220 C-os sütőben 20-25 perc alatt sülnek a pizzák ropogósra attól függően, hogy mivel pakoltuk meg őket. Hőlégkeveréses sütőben egyszerre süthetjük meg mindkét pizzát, 200 fokon.
Ebből az adagból készíthetünk két közepes méretű kör alakú vagy egy sütő méretű pizzát is.

2011. március 20., vasárnap

Zöldséges csirkemájraguleves



·        5 dkg füstölt húsos szalonna
·        30 dkg csirkemáj
·        1-2 kanál olaj
·        1 fej vöröshagyma
·        4 gerezd fokhagyma
·        2 sárgarépa,
·        1 gyökér
·        2 nagyobb krumpli
·        1 üveg zöldborsó
·        só, bors, pirospaprika
·        kb. 3 evőkanál cukor
·        petrezselyemzöld
·        50 g tarhonya vagy csipetke
·        4- 5 evőkanál liszt


A szalonnát kis kockákra vágjuk és egy kevés olajon lassú tűzön kevergetve kiolvasztjuk  a zsírját, enyhén megpirítjuk.  A hagymát megpucoljuk, apró kockákra vágjuk, majd a már megpirult szalonnához és gyakori kevergetés mellett közepes lángon üvegesre pároljuk. A répákat, gyökereket megpucoljuk, felkarikázzuk, a krumplit megpucoljuk, felkockázzuk. A csirkemájat megmossuk, felkockázzuk. Ha a hagyma már megpuhult, hozzáadjuk a májat, zúzott fokhagymát és átkeverjük, majd lehúzva a lábost a tűzről megszórjuk pirospaprikával. Ezután visszatesszük a tűzre és hozzáadjuk a zöldségeket is. Felöntjük 1.5-2 liter vízzel, sózzuk, borsozzuk, ízlés szerint cukorral édesítjük.  Amikor félig már megpuhultak a zöldségek, hozzáadjuk a csipetkét vagy tarhonyát is és fedő alatt készre főzzük. Néhány kanál lisztből és vízből készült habarással besűrítjük, néhány percig takarékon forraljuk, vigyázzunk, mert nagyon könnyen leéghet. Tetejét frissen vágott zöldpetrezselyemmel megszórjuk. 8-10 adag lesz belőle.



2011. március 15., kedd

Palócleves


·        5  dkg kolozsvári szalonna
·        35 dkg sertéstarja
·        1-2 kanál olaj
·        1 nagy fej vöröshagyma
·        5 gerezd fokhagyma
·        2-2 sárgarépa, gyökér
·        2 nagyobb krumpli
·        1 üveg vágott zöldbab
·        só, bors, pirospaprika
·        csipetnyi majoranna
·        egy kiskanál kapor
·        4 evőkanál liszt
·        tejföl


A szalonnát kis kockákra vágjuk és egy kevés olajon lassú tűzön kevergetve megpirítjuk. Nem kel sok olaj alá, a szalonnából bőven olvad ki még zsír. A hagymát megpucoljuk, apró kockákra vágjuk, majd a már megpirult szalonnához adjuk, úgy, hogy a szalonnát benne hagyjuk a lábosban. Gyakori kevergetés mellett közepes lángon üvegesre pároljuk. A tarját megmossuk, majd kockákra vágjuk. A répákat, gyökereket megpucoljuk, felkarikázzuk.  Ha a hagyma már megpuhult, hozzáadjuk a zúzott fokhagymát is. Közepes tűzön az egészet 1-2 percig kevergetjük, vigyázva arra, nehogy a fokhagyma megpiruljon, mert akkor keserű lesz. Ezután levesszük a lábost a tűzről, megszórjuk pirospaprikával, átkeverjük, majd visszatesszük a tűzre és beletesszük a felkockázott húst. Addig kevergetjük, míg a hús fehér nem lesz. Beletesszük a kapor felét, majoránnát, borst, megsózzuk, majd felöntjük kb fél liter vízzel és lefedve addig pároljuk, míg a hús megpuhul.
Ezután hozzáadjuk a zöldségeket, a kockákra vágott burgonyát, zöldbabot is, majd felöntjük kb. 1,5-2 l vízzel.   Nyáron friss zöldbabot használok, de ilyenkor télen üveges vágott babot vagy mirelitet. A konzerv zöldbabot is ajánlom, azt talán még kevesebbet kell főzni, nagyon hamar megpuhul. Amikor már az összes zöldség és a hús is puha, néhány kanál lisztből és egy kevés vízből habarást készítünk és a forró levesbe öntjük úgy, hogy közben folyamatosan kevergetjük. Megszórjuk a maradék kaporral és néhány percig takarékon felforraljuk.  Tálaláskor tejfölt kínálunk hozzá. 8-10 becsületes adag lesz belőle.