2012. május 26., szombat

Fenyőszirup, fenyőszörp....köhögés ellen csudajó!



·        kb. 2 normál méretű befőttesüvegnyi friss fenyőhajtás
·        12-14 evőkanál cukor
·       5 evőkanál méz


Életemben először készítettem fenyőszirupot, eddig még csak ne is hallottam róla. Gabojsza oldalán bukkantam rá a receptre és mivel lelkesen keresem, kutatom, készítem a természetes anyagokból készült számomra csodaszereket, egyből gondoltam, hogy ezt mindenképp ki fogom próbálni. Azóta sikerült tesztelnem is a hatást, egyik gyerkőcöm náthás lett, jött az elmaradhatatlan köhögés is…..egy kis kanál fenyőszirup, és mintha elvágták volna a köhögést, pedig előtte sokáig kínlódott szegény, még elaludni sem tudott. Egyszóval bátran ajánlom mindenkinek.

És akkor a recept...


  1. A leszedett világos zöld, zsenge  hajtásokat, kb 5-8 cm-esek, egy normál méretű tiszta, csírátlanított befőttesüvegben rétegenként lecukrozzuk, egy-egy evőkanál mézt is adva hozzá, szorosan lenyomkodjuk, préseljük, hogy a cukor és a fenyő minél jobban érintkezzenek egymással. 
  2. Legfelülre cukor kerül. Lefedjük egy tiszta vászondarabbal,és rácsavarjuk a tetőt. Addig érleljük, míg a cukor teljesen elolvad és a fenyőlevelek fakulni kezdenek. Néha meg is rázhatjuk egy kicsit.


Én a konyhában hagytam az üveget, nem tettem se napra, se sötétbe. 6 nap után leszűrtem a szirupot, felforrósítottam és csírátlanított üvegekbe tettem, majd ment a száraz dunsztba. Tartósítószert nem adtam hozzá, szerintem a cukor megfelelően konzerválja, de a biztonság kedvéért, a hűtőben fogom tárolni. Jó lenne, ha  a téli náthás szezonra maradna belőle. Ebből az adagból kb. 2 dl szirup lett.



Fenyőszörp:

A leszűrt és lecsepegtetett fenyőhajtásokat egy edénybe tettem, szedtem  hozzá még két befőttesüvegnyi friss hajtást és ezt is hozzáadtam. Felöntöttem másfél liter vízzel és adtam hozzá 3 kg cukrot, 2 felkarikázott és alaposan megmosott citromot, valamint 1 kiskanál citromsavat. Addig melegítettem, kevergettem, míg a cukor teljesen feloldódott, majd lefedve takarékon 25 percig forraltam. Egy napig hűvös helyen pihentettem, majd ismét felforraltam,  leszűrtem, és még forrón üvegekbe mertem. Száraz dunsztban hagytam lassan kihűlni. Én a szörpöket mindig ezzel az aránnyal készítem ( 1 liter vízhez 2 kg cukor) és tartósító nélkül hűvös helyen, pl. kamrában akár egy évig is eláll.






2012. május 16., szerda

Csöröge fánk




·        40 dkg liszt
·        4 tojás sárgája
·        6 evőkanál cukor
·        3 csipetnyi só
·        10 dkg vaj
·        1 dl tejföl
·        2 dkg szárított élesztő
·        ½ dl rum

A lisztet egy nagy keverőtálba tesszük, elmorzsoljuk a lágy margarinnal, hozzáadjuk a cukrot, sót, szárított élesztőt, szobahőmérsékletű tejfölt, valamit a tojássárgákat és rumot. Alaposan összegyúrjuk, a tészta akkor jó, ha elválik a tál oldalától. Ha ragacsos maradna, adjunk hozzá még egy kis lisztet.  Fél óráig pihentetjük, majd lisztezett deszkán 2-3 mm vékonyra kinyújtjuk, kb. 10 x 8 cm-es csíkokra vágjuk, középen keresztirányban bevágjuk, majd a csücsköket átbújtatjuk rajta.  Egy serpenyőben, bő, forró olajban közepes lángon egyszeri forgatással mindkét oldalát aranysárgára sütjük. Papírtörlővel borított tányérra szedjük, és ha már egy kicsit kihűlt, a fánkokat megszórjuk fahéjas porcukorral. Lekvárral kínáljuk. 





2012. május 15., kedd

Zöldfűszeres paradicsomsaláta



·        1 kg paradicsom
·        3 szál újhagyma
·        frissen vágott petrezselyemzöld
·        1 kiskanál frissen facsart citromlé
·        kakukkfű, bazsalikom
·        só, bors, cukor
·        1 evőkanál olívaolaj


A paradicsomot megmossuk, félbevágjuk, majd nagyon vékonyan felszeleteljük. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, cukrozzuk, hozzáadjuk a citromlevet, valamint az olajat. Az újhagymát vékony karikákra vágjuk, a zöldfűszereket összeaprítjuk. Hozzáadjuk a paradicsomhoz és alaposan összekeverjük.  Tálalás előtt legalább 1 órán át hűtőszekrényben pihentetjük. 




2012. május 12., szombat

Tejfölös gombás sertéstokány



·        50 dkg tarja
·        20 dkg gomba
·        5 dkg füstölt húsos szalonna
·        2 fej vöröshagyma
·        2 gerezd fokhagyma
·        só, bors, morzsolt majoránna
·        ½ kiskanál pirospaprika
·        2 csapott evőkanál liszt
·        3 evőkanál tejföl, fél csokor petrezselyemzöld
·        olaj vagy zsír 

A húst megmossuk, majd vékony, kb. 4-5 cm hosszú csíkokra vágjuk. A gombát megtisztítjuk, félbevágjuk, majd vékonyan felszeleteljük. A hagymát megtisztítjuk, apró kockára vágjuk és lassú tűzön, kevés olajon vagy zsíron gyakori kevergetéssel üvegesre pároljuk. Hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, 2-3 csipetnyi majoránnát, jól átkeverjük, 1-2 percig pirítjuk majd beletesszük a húst és fehéredésig pirítjuk. A tűzről levéve, ízlés szerint megszórjuk pirospaprikával, beletesszük a szalonna darabot a bőrével együtt, majd felöntjük annyi vízzel, hogy éppen csak ellepje.

Fedő alatt kis lángon addig főzzük, míg a hús majdnem megpuhul. Ha szükséges, az elpárolgott vizet pótoljuk. Ekkor hozzáadjuk a gombát és további 20 perc alatt összefőzzük. Két csapott evőkanál lisztet elkeverünk három evőkanál tejföllel valamint egy kevés vízzel és ezzel behabarjuk a tokányt, majd belekeverjük az apróra vágott petrezselyemzöldet is. Tálalás előtt a szalonnadarabot kivesszük. Galuskával kínáljuk.

A galuskához:

  • 40 dkg liszt
  • 2 tojás
  • 1 csapott kiskanál só
  • kb. 3 dl víz

Az alapanyagokat egy keverőtálban csomómentesre keverjük. Közepesen lágy tésztát kell, hogy kapjunk, a vizet óvatosan adagoljuk, a liszt minőségétől is függ, hogy mennyi vizet igényel. Nokedliszaggatóval bő, lobogó, sós vízbe ( 4 liter vízhez adjunk 2 csapott kiskanál sót, valamit 2 evőkanál olajat) szaggatjuk, enyhén megkavarjuk, hogy a galuskák ne ragadjanak össze. Az újbóli forrást követő 1-2 percben amint a galuskák feljöttek a víz felszínére, egy nagy szűrővel már ki is szedhetjük. Forró vízzel leöblítjük, lecsurgatjuk, tálba tesszük, majd 1-2 kanál olajjal összekeverjük.  Ezt a mennyiséget három részre osztva főzzük ki.

Jó étvágyat kívánok!




2012. május 5., szombat

Házi tepertőkrém




·        25 dkg tepertő
·        4 tojás
·        1 gerezd fokhagyma
·        2-3 evőkanál mustár
·        só, bors
·        1 kiskanál Édes Anna paprikakrém
·        2 szál újhagyma
·        1/2  fej vöröshagyma
·        2 evőkanál tejföl
·        fél csokor petrezselyem zöldje


A tepertőt ledaráljuk. A tojásokat megfőzzük, majd megpucoljuk. Félbevágjuk, a tojássárgát egy tálban villával összenyomkodjuk. A fehérjét apróra felkockázzuk, és mindezeket egy tálban jól összekeverjük. Ízlés szerint ízesítjük mustárral, sóval, borssal, zúzott fokhagymával, paprikakrémmel. Végül belekeverjük a két evőkanál tejföl is. Ha pépesebben szeretjük botmixszerrel összedolgozhatjuk. Végül hozzáadjuk az apróra vágott petrezselymet és a vékonyra felkarikázott újhagymát, vöröshagymát. Fogyasztás előtt néhány órára tegyük a hűtőbe, hogy az ízek összeérjenek.
Pirítóssal tálaljuk. 

Jó étvágyat kívánok!



2012. május 3., csütörtök

Csokis fánk


  • 3 dl tej
  • 3 dkg élesztő
  • 5 evőkanál cukor
  • 5 dkg margarin
  • 2 tojássárgája,
  • késhegynyi só
  • 60 dkg liszt
  • 1 kiskanál rum
  • 1 liter olaj a sütés

Csokikrém:
  • 12 dkg porcukor
  • 2 púpos evőkanál kakaópor
  • 2 nagyobb tojás sárgája
  • 3-4 ml víz
  • 4 dkg vaj vagy margarin

Ez a hét úgy látszik az az újdonságok kipróbálása jegyében telik, mert még ilyet sem sütöttem eddig. Sima szalagos fánkot már igen, de töltöttet még nem. Egy kicsit tartottam tőle, hogy majd sütés közben kifolyik a csokikrém, de szépen megsült és a krém is benne maradt :-) Nagyon ízletes, bátran ajánlom mindenkinek.

A fánk enyhén kényes tészta, ezért a helyiség ahol dolgozunk legyen viszonylag meleg, huzatmentes.
1,5 dl tejet meglangyosítunk, belemorzsolunk 3 dkg élesztőt és beleteszünk 1 evőkanál cukrot. Egy nagy keverőtálba beleszitáljuk a lisztet, hozzáadjuk a maradék cukrot, sót,  lágy margarint valamint egy kiskanál rumot. A rum megakadályozza, hogy sütés közben a tészta sok olajat szívjon fel. Amikor az élesztő megkelt, hozzáadjuk a liszthez, a  megmaradt tejjel együtt. A tejet óvatosan adagoljuk, függ a liszt minőségétől, hogy a tészta mennyit vesz fel. Nagyon jól kidolgozzuk, először kézzel, majd robotgéppel   kb.10 perc alatt  hólyagosra dagasztjuk  Lágy tésztát kell, hogy kapjunk, ami nem ragad a tálhoz, kezünkhöz. Ha mégis így tenne, adjunk hozzá még egy kis lisztet. Letakarjuk, és langyos helyen duplájára kelesztjük.

Míg kel a tészta, elkészítjük a csokikrémet. A porcukrot és a kakaót a vízzel felmelegítjük és jól elkeverjük. Mikor kicsit kihűlt, akkor egyesével hozzáadjuk a tojássárgákat. A vajat enyhén megolvasztjuk,  jól kikeverjük, majd ezt is a krémhez adjuk.





Ha megkelt a tészta, lisztezett nyújtódeszkára borítjuk, két részre osztjuk és mindkét részt kb. fél cm vékonyra nyújtjuk. Egy szaggatóval kört rajzolunk és mindegyik kör közepébe egy kiskanálnyi krémet helyezünk. Majd óvatosan ráfektetjük a másik lapot, és a csokikrém körül enyhén megnyomkodjuk, hogy kissé összetapadjon. 10 percig pihentetjük, majd kiszaggatjuk és további fél óráig békén hagyjuk. A megmaradt tésztadarabkákat lazán összegyúrhatjuk, kelesztjük és ha még maradt krémünk, hasonlóan járunk el. Ha nem, akkor sima fánknak kisütjük. Én most nem gyúrtam össze, hanem a tésztadarabkákat kisütöttem a forró olajban, és megszórtam porcukorral. A gyerekeim nagyon örültek a különböző formájú, ropogós fánkdarabkáknak.



A fánkot középforró bő olajban egyenletes tűzön sütjük.  Ha túl forró az olaj, akkor hirtelen sül és a belseje nyers marad, nincs ideje a növekedésre, nem lesz szalagos.  Egy oldala kb. 1 perc alatt sül meg. A sütésnél vigyázzunk arra, hogy a deszkán fekvő fánk felső része kerüljön az olajban alulra. Egyszerre csak annyit süssünk, amennyi kényelmesen elfér, hogy legyen hely a növekedésre. A sütés kezdetén fedjük le az edényt, majd ha átfordítottuk, fedő nélkül süssük tovább. A pirosra sült fánkot szűrőkanállal szedjük ki egy szalvétával borított tányérra, és még melegen szórjuk meg  porcukorral. 






2012. május 1., kedd

Csülökpörkölt, ahogy mi szeretjük




·        1 nyers sertéscsülök (kb. 1,5 kg)
·        80 dkg vöröshagyma
·        3 gerezd fokhagyma
·        2 paradicsom, 1 paprika
·        2 evőkanál Édes Anna paprikakrém
·        só, bors, morzsolt majoránna, őrölt kömény
·        kb. 1,5 csapott evőkanál pirospaprika
·        olaj vagy zsír

Sokféle pörköltet készíttetem már, de csülökből még soha. Már régóta izgatott a dolog és most bele is vágtam. Nem egy adott receptet használtam, hanem volt egy elképzelésem, hogy is szeretjük mi a pörköltet, jó sok hagymával, bő, sűrű szafttal a végén. A végeredmény nagyon finom lett, két nap alatt el is fogyott.

És akkor most jöjjön a recept. A csülköt alaposan megmossuk, a bőréről lekapargatjuk az esetlegesen ottmaradt szőröket…..majd a húst a bőrével együtt 2-3 cm-es kockákra vágjuk. A csontot sem dobjuk ki, azt is beletesszük a főzőlébe. A hagymát megpucoljuk, felkockázzuk és egy-két evőkanál zsíron nagyon lassú tűzön megpároljuk. Sokszor kell kevergeti, mert hajlamos hamar leégni, megpirulni és akkor kesernyés lesz. Akkor jó, ha már szép átlátszó, üveges, állaga hasonlít a hagymalekváréhoz. Ekkor beledobtam három gerezd zúzott fokhagymát, jól átkevertem, megszórtam kb. 1 csapott kiskanál majoránnával, háromcsipetnyi őrölt köménnyel, majd beletettem a felkockázott csülköt. Magas hőfokon folyamatosan kevergetve fehéredésig pirítottam. Megszórtam a pirospaprikával, hozzáadtam a félbevágott paprikát, negyedelt paradicsomokat, két evőkanál Édes Annát és felöntöttem annyi vízzel, hogy ellepje. 




Beletettem a csontokat is. Lefedve takarékon puhára főztem. Az esetlegesen elpárolgott vizet menet közben pótolhatjuk, de nekem most nem kellett. A végén jó sűrű szaftja lett, az utolsó 20 percben még a fedőt is levettem, hogy hamarabb párologjon el a még felesleges víz. Amikor a hús már omlós, szükség  szerint utánaízesíthetünk sóval, borssal.
Főtt burgonyával, friss salátával tálaltam.

Jó étvágyat kívánok!