2021. július 29., csütörtök

Nagyi féle baracklekvár


 

Nem mondhatnám, hogy nagy lekvárfogyasztók vagyunk, nálunk pl. a lekváros kenyér egyáltalán nem játszik. A baracklekvár mégis nagy kedvenc, akármennyi üveggel teszek el, mindig elfogy. Grízes tésztára, rizsfelfújtra, sültek mellé, süteménybe....:))

Idén sok üveggel készült, a barack horror ára ellenére. Tavaly kimaradt, így most muszáj volt pótolnom.  :)) A lekvár hagyományos módon készült, csak gyümölcs és cukor, semmi dzsem fix, tartósító vagy egyebek. Három adag készült, az egyik teljesen natúr, a másodikhoz adtam egy kevés vanília cukrot, a harmadikat fahéjjal fűszereztem.

1 kg barackhoz 30 dkg cukrot adtam

Ezek még szép, de nem túlérett barackok voltak, így ennyi cukor szerintem kellett hozzá. Ha nagyon édes, érett a gyümölcs, 20 dkg is bőven elegendő. A héját nem húzom le, teljesen szétfő így is. 


Elkészítés:

  1. A barackot alaposan megmossuk, a sérült részeket kivágjuk, majd kimagozzuk. Egy nagy edénybe tesszük és hozzáadjuk a cukrot. Ha sok barackot készítünk egyszerre, érdemes rétegenként lecukrozni. Én 3 kilónként főztem most be. Egy éjszakát lefedve pihentetjük.
  2. Mielőtt másnap tűzre tenném a barackot, előkészítem az üvegeket. Mosogatógépben szoktam átmosni magas hőfokon, majd egy tepsibe sorakoztatom őket, figyelve, hogy nem érjenek össze, vizet öntök alá és 100 fokos sütőben csírátlanítom őket. 10-15 perc
  3. A lecukrozott barackot botmixerrel pürésítem, nem teljesen, mert úgy szeretjük, ha barack darabkák maradnak benne. Kis lángon elkezdem főzni, gyakran megkeverem, és kb. 1,5 óra  alatt készre főzőm. Ennyi idő bőven elég neki, az állaga még nem túl sűrű, de nem is folyékony.
  4. Még forrón az üvegekbe szedem, majd pár percig fejtetőre állítom. Ha csatos üveget használok, előfordult, hogy a tömítésnél kicsit kifolyt a lekvár, ne ijedjetek meg, töröljétek le óvatosan, de vigyázzatok mert nagyon forró. Ha sima üveget használok, akkor celofánt szoktam a kupak alá tenni, azt is természetesen megordítom 2-3 percre.
  5. Utána mennek paplanok közé száraz dunsztba, 2 napra. Minél később hűl ki, annál jobb.
  6. Ha az üvegek tiszták voltak, ennyi tartósítás elég,  nem fognak megromlani. Nekem volt 2 éves lekvárom is, itt a panel melegében! :)))






Jó lekvárfőzést kívánok! :))

2021. július 3., szombat

Hússal töltött krumplis lepény


Szeretjük az ilyen töltött lepényeket, még melegen, de kihűlve is nagyon finom, laktató. Savanyúságot vagy salátát készítek mellé. 


Hozzávalók:

  • 50 dkg darált hús ( nálam 50-50% marha, sertés)
  • 7 közepes méretű  krumpli
  • 30 g vaj
  • kb 70-80 g liszt
  • 1 tojás
  • só, bors
  • 2-3 csipetnyi őrölt pirospaprika a raguhoz
  • 1 fej vöröshagyma
  • 1 gerezd fokhagyma
  • olaj vagy zsír a sütéshez

Elkészítés:

  1. A megpucolt krumplikat felkockázzuk és enyhén sós vízben puhára főzzük. 
  2. Míg fő a krumpli, elkészítjük a húsos tölteléket. Egy kis olajon megdinszteljük az apróra vágott vöröshagymát.
  3. Hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, pirospaprikát, majd a darált húst. Jól összekeverjük, megsózzuk, ízlés szerint borsozzuk. Közepes lángon pár percig pirítjuk, gyakran megkeverjük. Kb 1 dl vizet adunk hozzá és fedő alatt  10 perc alatt puhára pároljuk. Végül levesszük a fedőt és lepirítjuk. 
  4. A megfőtt krumplit hagyjuk kicsit kihűlni, majd egy nagyobb tálban krumplinyomóval összetörjük. Hozzáadjuk a vajat, a tojást, kb 1 kiskanál sót és annyi lisztet, hogy lágy tésztát kapjunk, ne ijedjünk meg, ha kicsit ragacsos marad. :)
  5. Az így kapott krumplis tésztából lepényeket formázunk, nyomkodunk egy lisztezett deszára és a közepére halmozunk egy jó evőkanálnyi tölteléket. A lepények széleit mint egy batyu, felül összecsípjük, gömbölyítjük, majd a deszkán ellapogatjuk. 
  6. Végül közepes lángon, olajban vagy zsírban mindkét oldalát aranybarnára sütjük.






Jó étvágyat kívánok!

2021. július 1., csütörtök

Epres joghurttorta sütés nélkül


Egyik nagy kedvencem a joghurttorta, gyorsan és könnyen elkészíthető, sütés nélkül, ebben a kánikulában igazán hűsítő finomság. Mivel volt itthon fagyasztott eprem, így azzal készítettem, de természetesen lehet friss gyümölcsből is. A fagyasztottnak talán annyi előnye van, hogy a krém hamarabb lehűl. 

Az adagok egy 26 cm-es kapcsos tortaformára vonatkoznak. 


Hozzávalók az alaphoz:

  • 25 dkg zabkeksz
  • 12 dkg vaj
  • 1-1 csipetnyi fahéj és őrölt gyömbér 

A krémhez:
  • 450 g natúr joghurt
  • 500 g fagyasztott eper (lehet friss is)
  • 450 ml habtejszín vagy cukrásztejszín
  • 3-4 evőkanál porcukor (ízlés szerint)
  • 1 bio citrom reszelt héja ( opcionális)
  • 20 g porzselatin
  • friss málna vagy eper a tetejére

  1. Mielőtt bárminek nekiállnánk, a fagyasztott epret kivesszük, hogy egy kicsit felengedjen. 
  2. A zabkekszet késes aprítóban megdaráljuk, a vajat mikróban megolvasztjuk majd összekeverjük a keksszel. Ízesítjük egy kis fahéjjal, gyömbérrel. 
  3. A keveréket a tortaforma aljába simítjuk és míg készül a krém, betesszük a hűtőszekrénybe.
  4. Egy kis lábosban felmelegítjük a joghurtot és csomómentesre keverjük benne a zselatint. Forralni nem szabad. Ha véletlenül mégis csomósodna, gépi habverővel egy kicsit átkeverjük. Hagyjuk langyosra hűlni.
  5. Az epret aprítóban vagy botmixszerrel pürésítjük.
  6. A hideg habtejszínt  kemény habbá verjük. 
  7. Végül egy nagy tálban összekeverjük a hozzávalókat. A habba belekeverjük az epret, hozzáadjuk a langyos zselatinos joghurtot, belereszeljük a citrom héját és a porcukrot.
  8. A kész krémet a kekszalapra öntjük, a tetejét elsimítjuk. Néhány órára betesszük a hűtőbe. A legjobb, ha egy egész éjjel bent hagyjuk. Másnap egy éles késsel a karika mentén körbevágjuk, majd óvatosan levesszük a karikát. 
  9. A tetejét  málnával díszítettem, de csak azért, mert már nem kaptam friss epret. :))