2020. július 4., szombat

Tejszínes hagymakrémleves házi cipóban



Az egyik kedvenc levesem, a gyerekek is nagyon szeretik. Főleg, ha tányér helyett frissen sütött cipóban tálalom. :))
A nagy meleg miatt most azonban csaltam picit, nem nagyon volt kedvem még  cipót is gyártani. Így gyors megoldásként nagy hamburgerbucikat vettem, levágtam a tetejüket, a belsejüket kiszedtem és 180 fokos sütőben 10 perc alatt megpírítottam. A gyerekeknek ízlett, mind megették! :)))


·        1 kg vöröshagyma
·        3 gerezd fokhagyma
·        2 közepes méretű krumpli
·        2 dl főzőtejszín
·        kb 1,5 liter húsleves alaplé vagy 2 leveskocka 
·        só, bors, csipetnyi szerecsendió
·        7 dkg vaj
·        1 evőkanál liszt
·        reszelt sajt, pirított bacon a tetejére



  1. A hagymát megpucoljuk, nagyobb kockákra vágjuk, majd a vajban gyakori kevergetés mellett üvegesre pároljuk. Hozzáadjuk a zúzott fokhagymát is, picit átkeverjük. 
  2. A krumplit meghámozzuk, kisebb kockákra vágjuk, hozzáadjuk a megdinsztelt hagymához. Meghintjük 1 evőkanál liszttel és jól átkeverjük.
  3. Felöntjük kb 1,5  liter alaplével. Sózzuk, borsozzuk. Ha nincs alaplevünk, húsleveskockával vagy vegetával helyettesíthetjük. 1-2 kocka elég. Fedő alatt takarékon addig főzzük, míg a krumpli is megpuhul. 
  4. Ha elkészült, levesszük a tűzről, botmixerrel krémesre turmixoljuk. Ha szükséges az elfőtt vizet pótoljuk. Majd belekeverjük a tejszínt, összefőzzük és már készen is van! 
  5. Ha szükséges utánaízesítünk, kevés szerecsendiót szórunk a tetejére. 
  6. Tálaláskor a cipók tetejét levágjuk, a belsejét kiszedjük. Belemerjük a levest,  sajtot reszelünk a tetejére és megszórjuk a pirított baconnel. 



A cipó hozzávalói és elkészítése: 


·        1 kg fehér liszt
·        100 ml étolaj
·        5 dkg élesztő
·        2 evőkanál só
·        1 ek cukor
·        kb. 3 - 3,5  dl víz és 1 dl tej

  1. Az élesztőt felfuttatjuk a cukros, langyos tejben. 
  2. A lisztet egy nagy tálba szitáljuk,  hozzáadjuk a felfuttatott élesztőt, olajat, sót, adagonként a vizet, majd robotgéppel elkezdjük dagasztani. Közepesen lágy, rugalmas tésztát kell kapnunk.
  3. Ha szükséges, további langyos vizet adhatunk hozzá. A tészta akkor jó, ha nem ragacsos és  elválik a tál oldalától. Ezután letakarjuk és meleg helyen a duplájára kelesztjük. Kb. 40-45 perc. 
  4. Ha már megkelt, lisztezett deszkán zsemleméretű cipókat formázunk, majd sütőpapírral bélelt tepsire tesszük. Konyharuhával letakarva 20-25 percig pihentetjük. Én hat részre szoktam osztani a tésztát. 
  5. A sütőt előmelegítjük 200 fokra, a cipók tetejét vízzel bespricceljük, vagy egy ecset segítségével vékonyan bevizezzük,  majd betesszük a sütőbe és  kb. 25 -30 perc alatt készre sütjük.
  6. Ebből az adagból 6 cipót készítettem.




4 megjegyzés: