2021. május 25., kedd

Fenyőszörp

A gyerekeim nagyon szeretik, finom és nem utolsó sorban gyógyhatása sem elhanyagolható. Megfázásos időszakban, köhögés csillapításra nagyon hatásos.

Pontos adagokat nem írok, hisz attól függ, mennyi fenyőrügyet sikerült szereznünk.

Hozzávalók:

  • fenyőrügy
  • cukor
  • 2-3 bio citrom
  • 1-2 evőkanálnyi citromsav

  1. Egy nagyobb tálnyi zsenge lucfenyőhajtást szedünk. Edénybe tesszük és felöntjük annyi vízzel ami éppen ellepi. 
  2. A  bio citromokat felkarikázzuk és szintén beletesszük. Egyszer felforraljuk, majd lefedve 1 napig pihentetjük.
  3. Másnap leszűrjük, majd literenként 1 kg cukrot adunk hozzá. Belekeverjük a citromsavat is. Nekem 5 liter szűrt levem lett, ehhez jött 5 kg cukor és 2 evőkanál  citromsav. 
  4. Újra felforraljuk, majd még forrón, gézlapon vagy más szűrőn átszűrve csatos üvegekbe merjük és száraz dunsztba téve hagyjuk kihűlni.
  5. Nyáron hideg ásványvízzel, jégkockákkal kitűnő hűsítő.
 






A fenyőszirup receptjét  itt találjátok. Főzés nélkül készül, így  hatóanyag tartalma is lényegesen nagyobb. A kész szirupot érdemes hűvös helyen, akár a hűtőben tárolni.

2021. május 20., csütörtök

Húsos burek


Imádom a bureket, túróval, hússal töltve, sósan, édesen. Nyaralás alatt Horvátországban, szinte csak ezt kértem, vettem, ettem, egyszerűen nem tudom megunni. Többször sütöttem már itthon is, de most sikerült a legjobban. Nincs másra szükségünk, mint darált húsra, réteslapra, némi fűszerre, pici tejföl és mustár,  és egy kapcsos tortaforma. Ha túrbózni szeretnénk, gombát is tehetünk bele. A tortaformám 26 cm-es.


Hozzávalók:

  • 50 dkg darálthús (nálam marha, sertés vegyesen)
  • 1 csomag réteslap (9 lapos)
  • 1 fej vöröshagyma
  • 2-3 gerezd fokhagyma
  • só, bors, egy csapott kiskanál őrölt pirospaprika
  • csipetnyi kakukkfű
  • 1 kiskanál mustár (lehet több is, ízlés szerint)
  • 1 evőkanál tejföl (opcionális)
  • 3 evőkanál búzadara (opcionális)
  • kb. 1 dl olívaolaj a réteslapok kenéséhez
  • 1 tojás

Elkészítés:

  1. A hagymát apróra vágjuk és kevés olajon megdinszteljük. Hozzáadjuk a zúzott fokhagymát is és picit megpirítjuk. 
  2. Beletesszük a darált hús és kb 15 perc alatt, gyakran megkeverve lepirítjuk. Sózzuk, ízlés szerint borsozzuk és szórunk rá egy kis kakukkfüvet. Ha szükséges, egy kicsi vizet is önthetünk rá. A legvégén hozzáadjuk a pirospaprikát, mustárt és  3 kanál búzadarát. Ha szükséges utána ízesítünk, én tekertem még rá egy kis borst. :)) Lefedve hagyjuk, hogy a daraszemek megduzzadjanak. Addig előkészítjük a formát.
  3. A kapcsos tortaforma alját vékonyan kiolajozzuk, majd elkezdjük rétegezni a tésztát. Legalulra 3 lap kerül, egyenként vékonyan megolajozva. Szilikonos ecsetet szoktam használni. Tettem egy kis vizet is az olajba, hogy a végeredmény ne legyen túl olajos. A réteslapok kilógó széleit majd a végén hajtjuk a burekre. A húsos ragut gondolatban 3 részre osztjuk. 
  4. A 3 réteslapra kerül egy réteg husi, kanállal elegyengetjük és legfelső lap kilógó részeit ráhajtogatjuk,  majd erre jön ismét 2 lap, egyenként megolajozva. Majd újra husis réteg, ráhajtva a felső kilogó lapot. Ha többet hajtunk rá, az sem gond. Újra 2 réteslap, ennek a tetejét megkentem tejföllel. Erre jött a maradék husi, és 2 réteslap, szintén egyenként  megolajozva. A tetejére ráhajtogattam a lapok széleit és az egészet lekentem egy felvert tojással, amibe egy  pici tejfölt és vizet kevertem. Így biztosan nem szárad ki. 
  5. 170 fokra előmelegített sütőben, légkeveréses módban kb. 20 percig sütöttem. Akkor jó, ha a teteje szép aranybarnára és ropogósra sült. 

Ha valaki kicsit vastagabb, vagy több tésztára vágyik, nyugodtan használjon még egy csomag réteslapot. Az alja simán felvesz 6-7 lapot, középre is lehet 4-4-et tenni, a tetejére újra 4-et. :)))







Jó étvágyat kívánok!


 

2021. május 1., szombat

Málnás pisztáciatorta


Mind imádjuk a pisztáciát, natúran, sósan, édesen, fagyiban, sütiben...közelgett a fiam szülinapja és azt kérte, hogy a szokásos, eddig kedvenc fekete erdő tortája helyett valami mást, valami különlegesebbet süssek. Így gondoltam egy merészet és megálmodtam ezt a nagyon pisztáciás, nagyon málnás tortát, könnyű piskótával. Nagy sikert aratott, azt hiszem bátran mondhatom, hogy felkerült a kedvencek listájára.

A pisztáciakrémet rendeltem, sokféle van piacon, én innen rendeltem , finom, nem túl édes, nagyon krémes textúrája van. 

Hozzávalók a piskótához, 25 cm-es kapcsos tortaformába:

  • 8 tojás
  • 16 dkg liszt
  • 16 dkg porcukor
  • fél zacskó sütőpor
  • csipetnyi só

Hozzávalók a krémhez:
  • kb. 180 g pisztáciakrém ( az üvegben 200 g volt)
  • 250 g mascarpone
  • 500 ml habtejszín
  • 1 csapott evőkanál porcukor (ízlés szerint)

Kb 35-40 dkg fagyasztott málna, 8 evőkanál málnalekvár, 1 evőkanálnyi pisztáciakrém.
Pár szem sós pisztácia a tetejére




Elkészítés:
  1. A tortaforma alját kibéleljük sütőpapírral, az oldalát nem kell. A sütőt bekapcsoljuk 170 fokra.
  2. A piskótát elkészítjük a hagyományos módon. A tojásokat kettéválasztjuk, a sárgáját és a cukor 1/3-at robotgéppel krémesre keverjük, akkor jó, ha már szép világossárga. 
  3. A tojásfehérjét félig felverjük, majd két adagban hozzáadjuk a maradék cukrot és  nem teljesen kemény habot verünk. Így  sütés közben nem esik össze a piskóta.
  4. Végül a sárgájába keverünk egy kis fehérjehabot, majd ezt óvatosan belekeverjük a fehérjébe. Kanalanként beleszitáljuk a sütőporral elkevert lisztet és nagyon óvatos mozdulatokkal, hogy a hab ne törjön össze, összekeverjük. Én szilikonos lapátot szoktam használni.
  5. A tésztát beleöntjük a tortaformába és 35 - 40 percre betesszük az előmelegített sütőbe. Alsó felső módban sütjük, az ajtót ne nyitogassuk közben. Ha megsült, a formában hagyjuk kicsit hűlni, majd rácsra téve hűtsük ki teljesen. Végül vágjuk 3 lapra.
  6. A krémhez kemény habot verünk a tejszínből, hozzákeverjük a szobahőmérsékletű, lágy mascarponét és a pisztáciakrémet. Ízlés szerint adhatunk hozzá egy kis porcukrot.
  7. Végül összeállítjuk a tortát. Az alsó lapot megkenjük 4 evőkanálnyi málnalekvárral, erre jön a málna (fagyasztott) harmada, majd a krém harmada. Ezután a második lap ugyanígy, és a harmadik lap. Azt bevonjuk a maradék krémmel, az oldalát is, a megmaradt pisztáciakrémmel egy kicsit márványosíthatjuk.
  8. A tetejére málna került és tört pisztácia. Mivel fagyasztott málnát használtam, így csak tálalás előtt 10 perccel tettem a málnaszemeket a tetejére.