2012. február 28., kedd

Fokhagymás sült sertésoldalas, lecsós tarhonyás körettel



·        1 kg sertésoldalas
·        4 gerezd fokhagyma
·        só, bors
·        zsír a sütéshez

A lecsóhoz
·        4 paradicsom, 4 paprika
·        2 vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma
·        só, bors, őrölt pirospaprika, Erős Pista
·        zsír

·        30 dkg tarhonya, 1 evőkanál vegeta


Az oldalast megmossuk, majd a csontok mellett feldaraboljuk. Sózzuk, borsozzuk és bedörzsöljük a zúzott fokhagymával. Lefedve a hűtőbe tesszük legalább két óráig. Ezután átrakjuk a húsokat egy kizsírozott tepsibe, egy két zsírpöttyöt teszünk a húsra, öntünk alá kb. 1 dl vizet és alufóliával lefedve betoljuk a 200 fokos sütőbe. Legalább egy órán át pároljuk, majd levesszük a fóliát és ellenőrizzük, hogy megpuhult-e a hús. Ha igen akkor fólia nélkül tovább sütjük és aranybarnára pirítjuk. Ha még egy kicsit rágósnak érezzük, akkor tegyük vissza a fóliával együtt további 20 percre. 

Közben elkészítjük a lecsót. Ha vagyunk olyan szerencsések, és nyáron raktunk el télre, akkor egy üveget kapjunk elő a kamra polcáról, melegítsük fel, ha szükséges ízesítsük utána és már készen is van. Ha nem, akkor friss zöldségekből készítsük el. Egy kevés zsiradékon közepes lángon gyakori kevergetéssel megdinszteljük a vékony karikákra vágott hagymát, majd a serpenyőt lehúzva a tűzről hozzá adjuk a zúzott fokhagymát is. A paprikát kicsumázzuk és kb, 1 cm-es szeletekre vágjuk, a hagymához adjuk a cikkekre vágott paradicsommal együtt. Én úgy szeretem a lecsót, ha  paradicsom teljesen szétfő, de a paprika még enyhén roppanós. Ezért szoktam egyszerre beletenni a paprikát a paradicsommal.  Sózzuk, borsozzuk, megszórjuk pirospaprikával, ha enyhén csípősen szeretjük, akkor teszünk bele egy kis Erős Pistát is. Lefedve néhány perc alatt  készre főzzük.

A tarhonyát egy kis zsiradékon aranybarnára pirítjuk, majd felöntjük dupla annyi vízzel és belekeverjük a vegetát, enyhén meg is borsózhatjuk. Fedő alatt takarékon megfőzzük. Ha a végeredmény egy kicsit ragadós lesz, mondjuk túl sok volt rajta a víz, akkor nyugodtan tegyük be a sütőbe fedő nélkül kb. 20 perce, néhányszor keverjük át.

2012. február 22., szerda

Füstölt húsos kolbászkrémmel töltött hústekercs



·        1 kg csont nélküli rövid karaj
·        15 dkg nyers, füstölt hús (comb, tarja)
·        10 dkg lángolt kolbász
·        5 dkg főtt császárszalonna
·        kb. 3  evőkanál tejföl
·        1 közepes fej vöröshagyma
·        1 kápia paprika vagy ½ pritamin
·        só, bors
·        4 gerezd fokhagyma
·        olaj a sütéshez

A karajt a rövidebb oldalára fektetjük és egy éles késsel kb. 1 cm vastagon kifejtük, hogy egy hosszú lappá ki tudjuk teríteni. A kész húslapot félbevágjuk, hogy két kisebb tekercset készíthessünk. Mindkét oldalát sózzuk, borsozzuk és bedörzsöljük zúzott fokhagymával és legalább 2 órán keresztül pihentetjük. 

 Közben elkészítjük a kolbászkrémet. A hozzávalókat kockákra vágjuk és húsdarálón ledaráljuk. Belekeverjük a tejfölt, az apróra vágott vöröshagymát és a kis kockákra vágott pritamint. Ezt a tölteléket rákenjük a kifejtett húslapokra, majd feltekerjük és hústűvel vagy fogpiszkálóval összetűzzük. Egy serpenyőben olajat forrósítunk és 2-3 perc alatt a tekercs minden oldalát megpirítjuk. Hőálló tálba vagy tepsibe helyezzük, hozzáadjuk a serpenyőben maradt zsiradékot, felöntjük 1 dl vízzel és fóliával lefedve 180 fokos sütőben 70-80 percig pároljuk. Utána levesszük a fóliát, ha túl sok szaftot eresztett, akkor azt leöntjük róla és néhányszor saját zsírjával meglocsolva pirosra pirítjuk. Ez kb. további 20-25 perc. Francia saláta illik mellé, de kínálhatjuk burgonyapürével, savanyúsággal is.

Jó étvágyat kívánok!



2012. február 21., kedd

Sajtos gombás szalonnás omlett




·        8 tojás
·        4 gomba
·        8-10 dkg erdélyi szalonna
·        1 közepes fej vöröshagyma
·        ½ kápia paprika vagy pritamin
·        2 gerezd fokhagyma
·        1 dl tej vagy főzőtejszín
·        só, bors, csipetnyi morzsolt majoránna
·        10 dkg reszelt sajt a tetejére
·        olaj


A hagymát megtisztítjuk, félbevágjuk, majd vékonyan felkarikázzuk. A gombát megtisztítjuk, jól megmossuk, majd felszeleteljük nem túl vékonyan. A paprikát felszeleteljük 1 cm-es csíkokra. A szalonnát kb. fél cm-es csíkokra vágjuk és egy teflon serpenyőben kevés olajon megpirítjuk, majd hozzáadjuk a hagymát és gyakori kevergetéssel üvegesre pároljuk. 




 Ezután beletesszük a zúzott fokhagymát, gombát, paprikát sózzuk, borsozzuk, meghintjük egy csipetnyi majoránnával, átkeverjük és fedő alatt kb. 5 percig pároljuk. Közben a tojásokat felverjük, hozzáadjuk a tejet és megsózzuk. Ezután a tojásokat hozzáadjuk a gombás hagymás szalonnás alaphoz, egyszer átkeverjük, majd takarékon lefedve kb. 10-14 perc alatt megsütjük. Kevergetni többet nem szabad. Ha a teteje már szilárd, levesszük a tűzről és megszórjuk reszelt sajttal.
Jó étvágyat kívánok!




2012. február 17., péntek

Tejszínes gombás burgonyafelfújt csirkemellel




·        1 kg burgonya
·        4 nagy fej gomba
·        4 fej vöröshagyma
·        1 csirkemell (50 – 60 dkg)
·        5  tojás
·        3 dl főzőtejszín
·        2-2,5 dl tejföl
·        só, bors, fokhagyma granulátum
·        fél csokor petrezselyem zöld, vagy szárított petrezselyem
·        20 dkg reszelt ementáli vagy trappista sajt
·        olaj a sütéshez


A csirkemellet felkockázzuk, sózzuk, borsozzuk, bedörzsöljük 2-3 csipetnyi fokhagyma granulátummal és legalább egy óráig pihentetjük.  Azért nem használtam friss fokhagymát, hogy a sütés közben ne égjen meg.

A krumplikat héjában megfőzzük, meghámozzuk és kb. fél cm-es karikákra vágjuk. A hagymákat megtisztítjuk, félbevágjuk, vékonyan felkarikázzuk, majd egy kevés olajon üvegesre pároljuk, enyhén megpirítjuk. Hozzáadjuk a megtisztított, félbevágott, felszeletelt gombát, sózzuk, borsozzuk és fedő alatt közepes lángon 5 percig pároljuk, majd félretesszük.
Egy serpenyőben olajat forrósítunk és a csirkemell darabkákat hirtelen megsütjük. 






A tojásokat egy tálban felverjük, hozzákeverjük a tejszínt, tejfölt, sózzuk, ízesítjük borssal, petrezselyemmel, fokhagymával és belekeverjük a reszelt sajt felét is.
Előveszünk egy felfújtformát, vagy egyéb hőálló tálat és elkezdjük lerakni a hozzávalókat. Legalulra elrendezgetjük a krumplikarikákat, erre jön a hagymás gombás ragu, majd a csirkemell. Erre ráöntjük a tejszínes sajtos keveréket és tetejére rászórjuk a maradék sajtot.
180 fokon sütőben 30-35 perc alatt készre sütjük. 


2012. február 16., csütörtök

Áfonyás tiramisu



·        kb. ½ kg babapiskóta ( 40 db)
·        50 dkg mascarpone
·        4 tojás
·        10 – 12 evőkanál cukor
·        2 csomag vaníliás cukor
·        1 csipetnyi só
·        Kávé + 3 evőkanál cukor
·        két kiskanál rumaroma
·        cukrozott, illetve natúr kakaópor
·        áfonyadzsem

Ez volt az első édesség, amit életemben először el tudtam készíteni. Azóta is nagy híve vagyok, sok variációt kipróbáltam, de az igazi számomra az, amikor nagyon lágy, krémes, omlós. Ebből persze következik, hogy tálaláskor igencsak szétesik és fotózni sem könnyű, de az íze kárpótol mindenért. 

A tojásokat szétválasztjuk, a tojás sárgákat habosra keverjük a cukorral, vaníliás cukorral és utána belekeverjük a mascarponét is. A fehérjéből egy csipetnyi sóval kemény habot verünk, majd a két krémet lazán összekeverjük. Mivel nálunk a gyerekek is nagyon szeretik, ezért kevés kávéból  kb. 4 dl. kávét főzök, hozzáadom a cukrot, rumaromát, majd ha kihűlt elkezdem beleáztatni a babapiskótákat. Oldalanként 1-2 másodpercig áznak, aztán kiveszem őket és lerétegezem egy tálba. Erre jön a tojásos mascarponés krém fele, majd bőven megszórom mindkét kakaóorral. Ismét jön egy réteg piskóta, krém, tetejére kakaó. Lefedve a hűtőbe tesszük legalább fél napig. Tálaskor a tetejét megszórjuk kevés kakaóval, és rácsöppentünk egy két kiskanál áfonyadzsemet.

2012. február 14., kedd

Frankfurti saláta




·        5 vékony szál füstölt virsli
·        10 dkg füstölt sonka
·        4 közepes méretű csemege uborka
·        4 főtt tojás
·        só, bors, cukor
·        frissen facsart citromlé
·        3 közepes főtt krumpli
·        ½ fej vöröshagyma
·        majonéz


A krumplikat héjában megfőzzük, majd ha kihűltek kis kockákra vágjuk. A főtt tojásokat félbe, majd vékony karikákra szeleteljük. A hagymát megtisztítjuk, félbevágjuk és szintén nagyon vékony karikákra vágjuk. A virslit, uborkát felkarikázzuk. A füstölt sonkát vékony csíkokra vágjuk.
Elkészítjük a majonézt, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, cukorral édesítjük, majd ízesítjük egy kevés citromlével. Az alapanyagokat egy tálban lazán összekeverjük és tálalás előtt legalább 2 órán át a hűtőszekrényben pihentetjük, hogy az ízeknek legyen ideje jól összeérni. Hidegen kínáljuk. Reggelire, vacsorára, melegszendviccsel kísérve nagyon finom eledel. 



2012. február 12., vasárnap

Csülök pékné módra



A csülök előfőzéséhez:

·        1 nyers sertéscsülök ( kb. 1,5-2 kg)
·        1 evőkanál só
·        7-10 szem egész bors
·        3 babérlevél
·        1 csapott kiskanál majoránna
·        1 vöröshagyma
·        3-4 gerezd fokhagyma

A sütéshez:

·        4-5 evőkanál zsír
·        1,5 kg burgonya
·        5 közepes fej vöröshagyma
·        6 gerezd fokhagyma
·        só, bors, csipetnyi morzsolt majoránna
·        3-4 csipetnyi őrölt pirospaprika
·        fél liter sör
·        tálaláshoz apróra vágott friss petrezselyem

A csülköt megmossuk, beletesszük egy nagy lábosba, felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje és beletesszük a sót, borst, babérleveleket, félbevágott hagymát, fokhagymagerezdeket és lefedve lassú tűzön puhára főzzük. Ez 2,5 - 3óráig is eltarthat. Ha van kuktánk, akkor használjuk azt, abban az esetben kb. másfél óra alatt megpuhul. A csülök akkor jó, ha már szinte magától leválik a csontról. Ha készen van, még melegen kicsontozzuk, darabokra szedjük sózzuk, borsozzuk, enyhén megszórjuk majoránnával. 

A burgonyát megmossuk, megpucoljuk, majd kockákra vágjuk. A vöröshagymát szintén megpucoljuk, majd félbe és ismét félbe vágjuk, a fokhagymát megtisztítjuk. A csülökdarabokat a burgonyával együtt egy nagyobb tepsiben elrendezgetjük, mellérakosgatjuk a felvágott hagymadarabokat, valamint az egész fokhagymákat. Az egészre zsírdarabokat teszünk, enyhén utána ízesítjük borssal, sóval, meghintjük pirospaprikával és lefóliázzuk. 200 fokra előmelegített sütőbe toljuk és kb. 20 percig pároljuk, hogy a burgonya megpuhuljon. Ezután levesszük a fóliát, lazán átkeverjük az egészet, meglocsoljuk egy kevés sörrel és kb. 1 óra alatt ropogósra sütjük. Negyedóránként sörrel locsoljuk, míg készen nem lesz. Ha van friss petrezselymünk, a végén megszórjuk vele a kész ételt. 


2012. február 8., szerda

Máglyarakás




·        10 kifli
·        0,5 dl tej
·        6 tojás
·        12 evőkanál cukor
·        1 csomag vaníliás cukor
·        1 kiskanál őrölt fahéj
·        5 dkg mazsola
·        10 dkg margarin + 3 dkg a tepsi kikenéshez
·        15 dkg darált dió
·        baracklekvár
·        1-2 evőevőkanál zsemlemorzsa
·        3 evőkanál méz


Mariann receptje után szabadon :-) Köszönöm a receptet. 

A tojásokat szétválasztjuk. A tojás sárgákat elkeverjük 8 evőkanál cukorral, két csomag vaníliás cukorral, az olvasztott margarinnal, majd hozzáadjuk  a langyos tejet is. A kifliket kb. 1 cm-es karikákra vágjuk. A mazsolát forró vízbe áztatjuk, hogy megpuhuljanak. Két almát félreteszünk, a többit meghámozzuk, magházát eltávolítjuk, félbe, majd ismét félbevágjuk és nagyon vékonyan felszeleteljük. 




Előveszünk egy nagy hőálló tálat vagy tepsit, az enyém 32 x 27 cm-es, kikenjük margarinnal majd megszórjuk 1-2 evőkanál zsemlemorzsával. A kiflik felét a cukros, tojásos tejbe áztatjuk, majd egymás mellé szorosan lerakjuk a tepsibe. A kiflikre rendezgetjük a az almaszeleteket. Megszórjuk bőven fahéjjal, a darált dió 2/3-val, két evőkanál cukorral,  mazsolával, néhány evőkanál baracklekvárral. Erre jön a következő réteg tejbe áztatott kifli. A félretett, megtisztított almákat karikázzuk fel, és tegyük a kiflikre 2-3 evőkanál baracklekvárral kísérve. Szórjuk meg fahéjjal, a maradék darát dióval.   

 


 A sütőt melegítsük elő 180 fokra és tegyük be máglyarakást kb. 20-25 percre. Mialatt sül és az ízek összeérnek, a tojás fehérjét verjük kemény habbá. Amikor majdnem kész, keverjünk bele 2 evőkanál baracklekvárt és verjük további 2 percig. A sütési idő letelte után simítsuk a habot a kiflikre, és csurgassuk rá a mézet. A hőfokot vegyük vissza 150 fokra és addig süssük, míg  a tojáshab krémszínű lesz.
Hidegen szépen szeletelhető. 


2012. február 4., szombat

Rakott káposzta római tálban



·        1,2 kg savanyított gyalult káposzta
·        70 dkg darált sertéshús
·        30 dkg erdélyi szalonna
·        1 szál  paprikás parasztkolbász (kb. 20 dkg)
·        20 dkg rizs
·        2 fej vöröshagyma
·        3 gerezd fokhagyma
·        3-4 csipetnyi őrölt köménymag
·        szárított csombor (borsikafű) 
·        só, bors, 2 csapott evőkanál pirospaprika
·        3-4 dl tejföl
·        kb. 2 evőkanál zsír



  1. A római tálat legalább egy óráig vízbe áztatjuk.
  2. A szalonnát megfelezzük. Az egyik részét apró kockákra vágjuk és gyakori kevergetéssel, kis lángon egy kis zsiradékon enyhén megpirítjuk. 
  3. A vöröshagymát megtisztítjuk, felkockázzuk, majd hozzáadjuk az üvegesre pirított szalonnához és megdinszteljük. 
  4. Ezután jöhet bele a zúzott fokhagyma és a vékony karikákra vágott kolbász. Az egészet jól átkeverjük és 3-4 perc alatt egy kicsit megkapatjuk. 
  5. Utána hozzáadjuk a darált húst, ha nem férne el a serpenyőben, az egészet átesszük egy nagyobb lábosba. Egy kis vizet, kb. 1-1,5 decit adunk hozzá és lefedve, kis lángon félpuhára pároljuk a húst. Sózzuk, borsozzuk, a feljövő zsiradékban egy két csapott evőkanál pirospaprikát feloldunk. 
  6. A rizst enyhén sós vízben félkeményre előfőzzük. Van, aki rétegesen teszi le a húst, illetve a rizst, de mivel a római tálban eleve egymásra kerülnek, én most összekevertem a szalonnás, hagymás, kolbászos, húsos alapot a félkész rizzsel, majd belekevertem kb. 2 dl tejfölt. A lényeg, hogy a végeredmény kellően szaftos legyen, hogy a rizsnek legyen  lehetősége tovább dagadni. 



7. A káposztát megkóstoljuk, ha nagyon savanyúnak találjuk, enyhén átmossuk. Ezután elkezdjük belerakni az egészet a római tálba. Legalulra kerüljön a káposzta 1/3-a. Szórjuk meg csomborral, majd erre jön a tejfölös, húsos, rizses ragu, majd ismét a káposzta, további fűszerekkel. Úgy rendezgessük, hogy a tetejére káposzta maradjon. A tetejét meglocsoljuk a maradék tejföllel,  és felöntjük annyi vízzel, amennyi még belefér a tálba.

8. Lefedjük és 170 -180 fokos sütőben, alul felül módban,  kb. 2 órán keresztül sütjük.

9. A félretett szalonnát felszeleteljük, beirdaljuk, és kb. másfél óra sütés után a káposztán elrendezgetjük. Lefedve tovább sütjük. Az utolsó fél órában már fedő nélkül sütjük tovább. Tálaláskor további tejföllel kínáljuk.




Jó étvágyat kívánok!