Köszöntelek az oldalamon! Nagyon szeretek sütni, főzni, alkotni, megálmodni egy ételt, ellazít, kikapcsol, elvarázsol. Szeretek új recepteket kipróbálni, sokszor csak egy elképzelés van a fejemben, főzés közben alakul, formálódik, alakul a végeredmény. Rendszerint jól, mert elég hamar elfogy :) Három kamasz anyukája vagyok, fontosnak tartom, hogy minél természetesebb és egészségesebb alapanyagokat használjak. Jó böngészést és főzőcskézést kívánok! Köszönöm, hogy benéztél hozzám! Verus

2011. május 31., kedd

Rózsaszörp


·        egy nagy kosár rózsavirág
·        4 kg cukor
·        2 liter víz
·        csipetnyi fahéj
·        15- 20 g citromsav

Régóta izgalomban tart ez a szörp, eddig csak olvastam, hallottam róla, de még soha nem volt hozzá szerencsém. Idén sikerült a futórózsabokromnak olyan sok és gyönyörű virágokat hoznia, hogy még virágszedés után is tele van szebbnél szebb illatos rózsákkal. Csak nagyon piros, illatos, „házi” virágokat szedjünk, semmiképp se próbálkozzunk bolti, vegyszeres virágokkal.
Nem mértem le, hogy pontosan mennyi virágot is szedtem le, de egy nagy fonott kosár, amivel bevásárolni szoktam, tele volt. A szirmokat leszedegettem, majd a 12 literes edényembe tettem és egyszer átmostam. A rózsaszirom körülbelül úgy viselkedik, mint a spenót, nyersen hatalmas helyet igényel, forrás közben viszont igen kicsire összefonnyad. Mosás után adtam hozzá két liter vizet, lefedtem és kis lángon addig főztem, míg  a szirmok kifehéredtek. Ezután egy nagy szűrővel kihalásztam a szirmokat és hozzáadtam a cukrot, citromsavat és egy csipetnyi fahéjat. A fahéj ízlés kérdése, elhagyható, mivel én nagyon szeretem, gondoltam ártani nem árthat. A citromsav mennyisége is változtatható kóstolás útján, nekem ennyi elég volt belőle. Miután beletettük a cukrot és a további hozzávalót 20 percig takarékon forraljuk, majd jól zárható pl. literes, félliteres kapcsos üvegekbe töltjük és legalább 24 órára meleg dunsztba rakjuk. (kis ládába vagy dobozba bebugyolálva paplannal, takarókkal hogy minél lassabban hűljön ki) Fontos, hogy amikor a szörpöt üvegekbe töltjük a tölcsérre egy gézlapot vagy egy erre a célra befogott selyemharisnya darabot húzzunk, így a szörp szép átlátszó és tiszta lesz.  Tartósítószert nem igényel, a cukor mennyisége garantálja, hogy a későbbi hónapokban sem romlik meg. Hűvös, (nem hűtőszekrény) sötét helyen tároljuk. 1:8 arányban hígítva fogyasztjuk. 



Bodzaszörp




·        50-60 bodzavirág
·        8 kg cukor
·        4 liter víz
·        1 kg citrom
·        20 g citromsav


Kedvenc szörpöm gyerekkorom óta soha nem tudom megunni, télen, nyáron, bármikor.
A vizet feltesszük forrni és a már meleg vízbe beletesszük a cukrot. Kevergetjük, amíg fel nem oldódik és forrásig melegítjük.
Ha már forr a szirup, elzárjuk a tüzet, majd beletesszük az bodzavirágokat és a vékony szeletekre vágott citromkarikákat. Ha már langyosra hűlt, belekeverjük a citromsavat is.  Ha sikerül tiszta, természet közeli helyről beszerezni a virágokat, előzőleg nem kell megmosni, úgy sokkal több virágpor marad rajta. Hűvös helyen, pl. kamrában,  lefedve legalább 6 napig pihentetjük, naponta kétszer átkeverjük. Ezalatt az idő alatt az ízek igazán jól összeérnek. Ezután kihalásszuk a virágokat és citromot a szörpből, egyszer enyhén felforraljuk, és még forrón jól zárható, pl. literes kapcsos üvegekbe töltjük. 24 órára meleg dunsztba rakjuk. (kis ládába vagy dobozba bebugyolálva paplannal, takarókkal hogy minél lassabban hűljön ki) Fontos, hogy amikor a szörpöt üvegekbe töltjük a tölcsérre egy gézlapot vagy egy erre a célra befogott selyemharisnya darabot húzzunk, így a szörp szép átlátszó és tiszta lesz.  Tartósítószer nem kell hozzá, hűvös, sötét helyen hosszú hónapokig eláll. Ebből az adagból kb. 12 liter szörp lesz. 1:8 arányban ásványvízzel vagy szódával hígítva fogyasztjuk. 




2011. május 29., vasárnap

Akácszörp




·        20-30 akácvirág fürt
·        4 kg cukor
·        2 liter víz
·        5 citrom
·        15 g citromsav


Az akácról: gyerekorom óta imádom az akácvirág illatát, szerencsés vagyok, hogy házunk körül a tavasz beköszöntével rengeteg akácfa ontja mézédes illatát. Sokat gondolkodtam, hogyan is tudnám ezt az illatot a konyhába varázsolni, így találtam ki ezt a szörpöt. Azon túl, hogy nagyon finom, rendkívül hatásos gyógyhatása is van, náthára, köhögéscsillapításra, gyomorsavtúltengésre kiválóan alkalmas. Csak a virágját használhatjuk,  az akácfa többi része, szára, kérge, levele mérgező fehérjéket tartalmaz. Mindig csak a friss, egészséges virágokat szedjük le, a fáról lehullt, elvirágzott virágokat nem szabad felhasználni.

 A vizet feltesszük forrni és a már meleg vízbe beletesszük a cukrot. Kevergetjük, amíg fel nem oldódik és forrásig melegítjük. Ha már forr a szirup, elzárjuk a tüzet, majd beletesszük az akácvirágokat , melyeket korábban leszedegettünk a fürtről és a vékony szeletekre vágott citromkarikákat. Ha már langyosra hűlt, belekeverjük a citromsavat is.  Ha sikerül tiszta, természet közeli helyről beszerezni a virágokat, előzőleg nem kell megmosni. Hűvös helyen, pl. kamrában,  lefedve legalább 5 napig pihentetjük, naponta kétszer átkeverjük. Ezalatt az idő alatt az ízek igazán jól összeérnek. Ezután kihalásszuk a virágokat és citromot a szörpből, egyszer enyhén felforraljuk, és még forrón jól zárható, pl. literes kapcsos üvegekbe töltjük. 24 órára meleg dunsztba rakjuk. (kis ládába vagy dobozba bebugyolálva paplannal, takarókkal hogy minél lassabban hűljön ki) Fontos, hogy amikor a szörpöt üvegekbe töltjük a tölcsérre egy gézlapot vagy egy erre a célra befogott selyemharisnya darabot húzzunk, így a szörp szép átlátszó és tiszta lesz.  Tartósítószer nem kell hozzá, hűvös helyen hónapokig eláll.1:10 arányban ásványvízzel vagy szódával hígítva fogyasztjuk.

Baconos hagymás túróscsusza



·        1 szál póréhagyma vagy újhagyma
·        1 nagy fej vöröshagyma
·        2 gerezd fokhagyma
·        25 dkg juhtúró
·        25 dkg tehéntúró
·        2-3 evőkanál olaj
·        só, bors
·        5 dl tejföl
·        500 g nagykocka vagy csuszatészta
·        5-7 dkg füstölt húsos szalonna
·        8 vékony baconszelet


A húsos szalonnát apró kockákra vágjuk, kevés olajon megpirítjuk, majd félretesszük. A póréhagymát és a hagymát megtisztítjuk, vékony karikákra vágjuk, a fokhagymát meghámozzuk. A szalonna után maradt zsírban aranybarnára pirítjuk a vöröshagymát, majd rádobjuk a póréhagymát, fokhagymát és gyakran kevergetve megfonnyasztjuk. Enyhén sózzuk, borsozzuk.
Forrásban levő, enyhén sós, bő vízben kifőzzük a tésztát ( a csuszatésztát előzőleg kisebb darabokra tördeljük), majd ha készen van leszűrjük, alaposan lerázzuk róla a vizet és azonnal a hagymás zsiradékba forgatjuk. Egy tálban összekeverjük a kétféle túrót a tejföllel, ízlés szerint sózzuk, majd lazán a tésztához keverjük a megpirított szalonnadarabokkal együtt, és az egészet belesimítjuk egy hőálló vagy római tálba. A sütőt előmelegítjük 200 fokra. A baconszeleteket elrendezgetjük a tészta tetején és betesszük a tálat a sütőbe. Addig sütjük, míg a baconszeletek megpirulnak. Tálaláskor külön tálkában további snidlinggel vagy újhagymaszárral ízesített tejfölt kínálhatunk hozzá. Készíthetjük csak tehéntúróból is, abban az esetben egy kicsivel erősebben sózzunk. 


2011. május 11., szerda

Gyros


·         kb. 50 dkg apróra vágott sült hús
·         lilahagyma, paradicsom
·         káposzta, salátazöld
·         kígyó uborka
·         öntet


Elkészítjük a pitákat. Tálaláskor apróra vágott sülthúst (gyros fűszerkeverékkel bepácolt és megsütött tarja, oldalas, karaj), zöldségeket, salátát, öntetet teszünk ki, mindenki elkészítheti a saját gyrosát.
Én rendszerint tejfölbe, kefirbe vagy joghurtba kevert öntetport használok, de ha ez nincs otthon, saját készítésű öntetet is használhatunk.

Öntet tipp:
  • 2 pohár joghurt vagy tejföl, citromlé ízlés szerint, apróra vágott petrezselyem
  • csipet só, bors, chili (aki szereti), 1 gerezd zúzott fokhagyma






Pita



·         2,7-3 dl langyos víz
·         2 tk. só
·         2 ek. olívaolaj
·         50 dkg liszt
·         1 tk. cukor
·         3 dkg élesztő


  1. Hogy sikerünk legyen a pita tésztánál, nagyon fontos, hogy alaposan dagasszuk össze a hozzávalókat, illetve a forró sütőben való gyors sütés. 
  2. A hozzávalókból kissé lágyabb tésztát dagasztunk, majd hagyjuk a duplájára kelni. Kb. 45-60 perc kell neki. Ezután 6-8 darabra vágjuk, gömbölyítjük őket, hagyjuk 20 percig pihenni. 
  3. Előmelegítjük a sütőt a lehető legforróbbra, ez nálam  250 fok, légkeverés. 
  4. A gombócokat kinyújtjuk, kb 2 mm vastagra, ovális formára.  Rátesszük egy sütőpapírral kibélelt tepsire, kb 2-3 db fér el és letakarva addig hagyjuk  pihenni, míg a sütő felmelegszik.
  5. A többit sem hagyjuk a nyújtódeszkán, hanem rátesszük egy másik sütőpapírra. Amikor egy adag megsült és kivettük őket a tepsiből, egyszerűen csak áthúzzuk a következő adaggal telt sütőpapírt a tepsibe és irány a sütő. Ezzel megkíméljük őket attól, hogy kézzel hozzányúljunk és akaratlanul megnyomkodjuk őket.  
  6. Betoljuk a tepsit az előmelegített sütőbe, 5-6 perc sütés elég nekik. Ha már púposodik garantáltan jó, de van, hogy csak szépen megkel. 
  7. Nem kell megijedni, egy kis ügyeskedéssel, vagy éles késsel, úgy is lehet bele rést varázsolni. Általában dupla adagot szoktam készíteni, ami megmaradt, megy a fagyasztóba.