Köszöntelek az oldalamon! Nagyon szeretek sütni, főzni, alkotni, megálmodni egy ételt, ellazít, kikapcsol, elvarázsol. Szeretek új recepteket kipróbálni, sokszor csak egy elképzelés van a fejemben, főzés közben alakul, formálódik, alakul a végeredmény. Rendszerint jól, mert elég hamar elfogy :) Három kamasz anyukája vagyok, fontosnak tartom, hogy minél természetesebb és egészségesebb alapanyagokat használjak. Jó böngészést és főzőcskézést kívánok! Köszönöm, hogy benéztél hozzám! Verus

2020. július 4., szombat

Tejszínes hagymakrémleves házi cipóban



Az egyik kedvenc levesem, a gyerekek is nagyon szeretik. Főleg, ha tányér helyett frissen sütött cipóban tálalom. :))
A nagy meleg miatt most azonban csaltam picit, nem nagyon volt kedvem még  cipót is gyártani. Így gyors megoldásként nagy hamburgerbucikat vettem, levágtam a tetejüket, a belsejüket kiszedtem és 180 fokos sütőben 10 perc alatt megpírítottam. A gyerekeknek ízlett, mind megették! :)))


·        1 kg vöröshagyma
·        3 gerezd fokhagyma
·        2 közepes méretű krumpli
·        2 dl főzőtejszín
·        kb 1,5 liter húsleves alaplé vagy 2 leveskocka 
·        só, bors, csipetnyi szerecsendió
·        7 dkg vaj
·        1 evőkanál liszt
·        reszelt sajt, pirított bacon a tetejére



  1. A hagymát megpucoljuk, nagyobb kockákra vágjuk, majd a vajban gyakori kevergetés mellett üvegesre pároljuk. Hozzáadjuk a zúzott fokhagymát is, picit átkeverjük. 
  2. A krumplit meghámozzuk, kisebb kockákra vágjuk, hozzáadjuk a megdinsztelt hagymához. Meghintjük 1 evőkanál liszttel és jól átkeverjük.
  3. Felöntjük kb 1,5  liter alaplével. Sózzuk, borsozzuk. Ha nincs alaplevünk, húsleveskockával vagy vegetával helyettesíthetjük. 1-2 kocka elég. Fedő alatt takarékon addig főzzük, míg a krumpli is megpuhul. 
  4. Ha elkészült, levesszük a tűzről, botmixerrel krémesre turmixoljuk. Ha szükséges az elfőtt vizet pótoljuk. Majd belekeverjük a tejszínt, összefőzzük és már készen is van! 
  5. Ha szükséges utánaízesítünk, kevés szerecsendiót szórunk a tetejére. 
  6. Tálaláskor a cipók tetejét levágjuk, a belsejét kiszedjük. Belemerjük a levest,  sajtot reszelünk a tetejére és megszórjuk a pirított baconnel. 



A cipó hozzávalói és elkészítése: 


·        1 kg fehér liszt
·        100 ml étolaj
·        5 dkg élesztő
·        2 evőkanál só
·        1 ek cukor
·        kb. 3 - 3,5  dl víz és 1 dl tej

  1. Az élesztőt felfuttatjuk a cukros, langyos tejben. 
  2. A lisztet egy nagy tálba szitáljuk,  hozzáadjuk a felfuttatott élesztőt, olajat, sót, adagonként a vizet, majd robotgéppel elkezdjük dagasztani. Közepesen lágy, rugalmas tésztát kell kapnunk.
  3. Ha szükséges, további langyos vizet adhatunk hozzá. A tészta akkor jó, ha nem ragacsos és  elválik a tál oldalától. Ezután letakarjuk és meleg helyen a duplájára kelesztjük. Kb. 40-45 perc. 
  4. Ha már megkelt, lisztezett deszkán zsemleméretű cipókat formázunk, majd sütőpapírral bélelt tepsire tesszük. Konyharuhával letakarva 20-25 percig pihentetjük. Én hat részre szoktam osztani a tésztát. 
  5. A sütőt előmelegítjük 200 fokra, a cipók tetejét vízzel bespricceljük, vagy egy ecset segítségével vékonyan bevizezzük,  majd betesszük a sütőbe és  kb. 25 -30 perc alatt készre sütjük.
  6. Ebből az adagból 6 cipót készítettem.




4 megjegyzés: