Köszöntelek az oldalamon! Nagyon szeretek sütni, főzni, alkotni, megálmodni egy ételt, ellazít, kikapcsol, elvarázsol. Szeretek új recepteket kipróbálni, sokszor csak egy elképzelés van a fejemben, főzés közben alakul, formálódik, alakul a végeredmény. Rendszerint jól, mert elég hamar elfogy :) Három kamasz anyukája vagyok, fontosnak tartom, hogy minél természetesebb és egészségesebb alapanyagokat használjak. Jó böngészést és főzőcskézést kívánok! Köszönöm, hogy benéztél hozzám! Verus

2011. november 27., vasárnap

Szalámis sajtos pizza



   A feltéthez:

·        35-40 dkg füstölt sajt
·        10 dkg kolozsvári vagy erdélyi szalonna
·        1 vöröshagyma
·        kb. 10 dkg paprikás szalámi (Pick, Família)



A feltétek egy nagy tepsiméretű pizzára vonatkoznak, ezért a tésztarecept hozzávalóinak adagját felezzük meg. Elkészítjük a pizzatésztát, megkenjük a paradicsomost mártással. A szalámi felét elrendezgetjük a tésztán, az egészet megszórjuk a reszelt sajttal. A sajtra jönnek a vékonyra felszeletelt hagymakarikák, a nagyon vékony csíkokra vágott szalonna, valamint a megmaradt szalámi. 220 fokra előmelegített sütőben 20-25 perc alatt készre sütjük.

2011. november 21., hétfő

Fokhagymás lecsós szelet


·        80 dkg sertéskaraj
·        5 vékony szelet szalonna , 10 dkg kolbász
·        1 kg paprika
·        1 kg paradicsom
·        5 nagy fej vöröshagyma
·        5 gerezd fokhagyma
·        4-5 evőkanál liszt
·        só, bors, morzsolt majoránna
·        olaj vagy zsír


 A karajt megmossuk, nagyon vékony szeletekre vágjuk, kiklopfoljuk, megsózzuk, mindkét oldalát bedörzsöljük a zúzott fokhagymával és egymásra rakva a szeleteket legalább 1 órán át állni hagyjuk.  A paprikákat megmossuk, kicsumázzuk, az ereket és magokat eltávolítjuk és kb. 1 cm-es karikákra vágjuk. A paradicsomot megmossuk, félbevágjuk, majd felkarikázzuk.
A hagymákat megpucoljuk, félbevágjuk, majd vékony karikákra vágjuk. Egy serpenyőben kevés zsiradékon közepes lángon gyakori kevergetéssel arany barnára pároljuk, enyhén pirítjuk, majd félretesszük.
Egy nagy tepsit kizsírozunk, majd a paradicsom, paprika felét elrendezgetjük benne, enyhén sózzuk, borsozzuk, megszórjuk majoránnával. A hagyma felét is eloszlatjuk a zöldségeken. Erre a zöldségágyra jönnek majd a készre sütött karajszeletek.





Egy lapos tányérra lisztet teszünk, majd a szeleteket beleforgatjuk. Túl sok liszt ne legyen a húson, mert sütés közben a liszt könnyen megég és keserű lesz. Egy serpenyőben olajat forrósítunk és közepes lángon  kisütjük a hússzeleteket. Mindkét oldalának kb. 3-4 perc kell. Akkor jó, ha már enyhén megpirult. A megsült szeleteket egymás mellé rendezgessük el a zöldségeken. A leragadt pörcöket, húsdarabkákat villával vagy fakanállal óvatosan kapargassuk fel a serpenyőben és tegyük azt is a tepsibe. Ha az összes húst megsütöttük és elrendeztük a tepsiben, szórjuk rá a karikákra vágott kolbászt, a maradék paradicsomot, paprikát, sült hagymát. Sózzuk, borsozzuk, szórjuk meg majoránnával. A tetejére tegyük a beirdalt szalonna szeleteket. Fóliával letakarva 200 fokon süssük 35 percig, majd a fóliát levéve még addig, hogy a zöldségek, illetve a szalonna megpiruljon. Ez még kb. további 15- 20 perc. Friss kenyérrel tálaljuk. Köretként burgonyapürét, párolt rizst kínálhatunk.




2011. november 19., szombat

Kolozsvári rakott káposzta



·        3 kg savanyított gyalult káposzta
·        10 dkg füstölt szalonna
·        2 szál  paprikás parasztkolbász (kb. 40 dkg)
·        50 dkg füstölt comb vagy tarja
·        20 dkg füstölt sonka
·        3 vöröshagyma
·        4 gerezd fokhagyma
·        3-4 csipetnyi köménymag
·        bors, 4-5 babérlevél
·        kb. 2 evőkanál zsír

A gombócokhoz:

·        1 kg darált hús
·        25 dkg rizs
·        2 tojás
·        két csipetnyi pirospaprika
·        1 csapott kiskanál só
·        2 csipetnyi bors



Először is  az adagok miatt nagycsaládosoknak ajánlom :)  Persze nyugodtan lehet felezni :-)
Az eredeti elképzelésem egy római tálban elkészített rakott káposzta volt, de minek után kedvenc férjem meghallotta, hogy mi készül itthon, kívánságára, hogy jó szaftos legyen és bőven jusson a fagyasztóba is, átgondoltam az egészet.  Ekkora mennyiség nem fér el a tálban és nem is lesz olyan leveses, ha a sütőben sütöm, ezért gondoltam, hogy egy nagy lábosban, fent a főzőlapon készítem el, ugyanúgy, mint a töltött káposztát….

A hozzávalók vásárlásánál a legfőbb szempont, hogy minőségi alapanyagokat válasszunk. Füstölt húsnak nagyon finom a tarja, comb, esetleg oldalas, de mehet bele füstölt csülök is. Ilyen szempontból a recept nem annyira kötött, attól függ, hogy milyen húsárut kapunk a hentesnél. A kolbász kiválasztásánál a lényeg, hogy egy puha, jól megdarált paprikás, paraszt kolbászt válasszunk, ami majd szétfő. A túl kemény, száraz nem igazán jó.  Ha lehetőségünk van rá, darált húsnak aprólékot válasszunk, amit otthon ledarálunk, kellően szaftos, húsos, zsíros, és ami fontos, nem száraz. Káposztának évek óta a vecsésit használom, mindig finomra szálra gyalulják  és nem is túl sós, savanyú. 

És akkor jöjjön maga az elkészítés. A szalonnát apró kockákra vágjuk és gyakori kevergetéssel, kis lángon egy kis zsiradékon enyhén megpirítjuk. A vöröshagymát megtisztítjuk, felkockázzuk, majd hozzáadjuk az üvegesre pirított szalonnához és megdinszteljük. Ezután jöhet bele a zúzott fokhagyma és a kb. 1 cm-es kockákra vágott sonka, füstölt hús, kolbász. Az egészet jól átkeverjük és 3-4 perc alatt egy kicsit megkapatjuk. Én két adagban tudtam elkészíteni, ekkora mennyiséghez nem volt megfelelő méretű serpenyőm.





A gombócok elkészítése: a darált húst összekeverjük a megmosott rizzsel, sóval, borssal, pirospaprikával és tojással.
A káposzta levét felfogjuk egy tálban, lehet, hogy később szükség lesz rá. Megkóstoljuk, ha szükséges átmossuk. Előveszünk egy nagy lábost és beletesszük a káposzta 1/3-at. Ráhalmozunk egy adagot a kolbászos, szalonnás, sonkás raguból, majd ismét jön egy kis káposzta. Megszórjuk őrült köménnyel és beletesszük a babérleveleket is. Aztán jöhetnek a darált húsból készített gombócok. A gombócokra, illetve a köztük lévő résbe rakosgatunk egy kis kolbászt, sonkát, majd ismét jön a káposzta, majd a maradék sonka, kolbász. Úgy rendezgessük, hogy a tetejére káposzta maradjon. 






Felöntjük annyi vízzel, hogy éppen csak ellepje. Fedő alatt, takarékon kb. 3 órán keresztül főzzük. Kevergetni nem szabad, csak rázogatni. Ha kis lángon főzzük, nem fog leégni. Ha elkészült és megkóstolva nem elég savanyú, a félretett káposztalével utána ízesíthetjük. Tejföllel kínáljuk.
Jó étvágyat kívánok!



2011. november 18., péntek

Sonkás gombás batyuk



·        75 dkg leveles tészta ( fagyasztott)
·        4 száraz zsemle
·        kb. 1,5 dl tej
·        1 + 1 tojás
·        2 gerezd fokhagyma
·        1 konzerv szeletelt gomba (30-35 dkg)
·        30 dkg sonkavagdalt
·        csipetnyi só, bors
·        1 csokor petrezselyem
·        kb. 15 dkg reszelt sajt a tetejére


A zsemléket felkockázzuk és a langyos tejbe beáztatjuk. Ha felszívta a tejet, hozzáadjuk a villával összetört sonkavagdaltat, gombát, az apróra vágott petrezselymet, zúzott fokhagymát és ízlés szerint sózzuk, borsozzuk. Egy tojást felverünk, majd hozzáadjuk a töltelékhez és az egészet állni hagyjuk kb. egy fél óráig, hogy az ízek összeérjenek.  A tésztát felengedés után vékonyra kinyújtjuk és 10 x 10 cm-es négyzetekre vágjuk. Mindegyik közepére egy evőkanálnyi tölteléket halmozunk, majd a széleit átellenben felül összecsípjük. Lekenjük a másik felvert tojással, majd megszórjuk reszelt sajttal. 180 fokra előmelegített sütőben 35-40 perc alatt aranybarnára sütjük. 



2011. november 6., vasárnap

Cukkini krémleves szerecsendióval

 

·        2 közepes cukkini
·        3 nagyobb krumpli
·        4 fej vöröshagyma
·        2 gerezd fokhagyma
·        1 fehérrépa
·        2 dl főzőtejszín
·        1,5-2 liter húsleves  alaplé
·        só, bors
·        1-2 csipetnyi őrölt szerecsendió
·        2-3 csipetnyi morzsolt zeller vagy petrezselyemzöld
·        olaj
·        2  csapott evőkanál liszt
·        reszelt parmezán vagy füstölt sajt a tetejére



A hagymákat megpucoljuk, nagyobb kockákra vágjuk, és egy kevés olajon gyakori kevergetés mellett üvegesre pároljuk. A cukkinit megpucoljuk, a belsejét, magokat eltávolítjuk, majd felkockázzuk. A krumplit, fehérrépát megpucoljuk, az előbbit kockákra, az utóbbit karikákra vágjuk. Ha a hagyma már megpuhult, hozzáadjuk a cukkinit, krumplit, répát  és a zúzott fokhagymát is. Közepes tűzön 1-2 percig kevergetjük, vigyázva arra, nehogy a fokhagyma megpiruljon, mert akkor keserű lesz. Meghintjük 2 evőkanál lisztel és jól átkeverjük.
Ezután az egészet felöntjük 1, 5 -  2 liter  alaplével. Sózzuk, borsozzuk, meghintjük szerecsendióval. A szerecsendiónak elég határozott, markáns íze, illata van, csínján bánjuk vele. Inkább kevesebbet tegyünk elsőre és ha még szükséges, ízlés szerint később  adhatunk még hozzá.  Ha nincs alaplevünk, húsleveskockával vagy vegetával helyettesíthetjük. Ebben az esetben 1 liter vízhez kb. 2-3 kockát tegyünk. Az egészet felforraljuk, majd lassú tűzön puhára főzzük. Ha elkészült, levesszük a tűzről és robotgéppel  vagy botturmixszal összeturmixszoljuk az egészet, majd belekeverjük a tejszínt és megszórjuk az apróra vágott zeller vagy petrezselyem zölddel. Lassú tűzön felforraljuk és készen is van. 

A tejszínt helyettesíthetjük tejföllel is. Ebben az esetben egy tojás sárgáját keverjünk ki 4 evőkanál tejföllel, majd a forró levesből adjunk hozzá két merőkanálnyit és ezzel sűrítjük a levest. Így már nem forraljuk fel többé , mert különben a tejföl összeugrik, csak melegítjük. Kb. 10 adag lesz belőle, egy öttagú családnak pont elég :-)) Ha kevesebbet szeretnénk, felezzük az adagokat.
Reszelt füstölt sajttal, parmezánnal vagy pirított zsemlekockákkal tálaljuk.  

2011. november 3., csütörtök

Almás - fahéjas amerikai palacsinta



·        40 dkg liszt
·        2 csomag sütőpor
·        2 tojás
·        6 dl tej
·        10 dkg olvasztott margarin
·        1 csomag vaníliás cukor
·        1 csapott kiskanál őrölt fahéj
·        2 közepes alma
·        6 evőkanál cukor
·        2-3 csipetnyi só
·        olaj a sütéshez


A lisztet elkeverjük a cukorral, sóval, sütőporral, fahéjjal együtt. A közepébe csináljunk egy kis mélyedést, ebbe tegyük az olvasztott margarint, valamint a felvert tojásokat. A tejet langyosítsuk meg és apránként adagoljuk a cukros, tojásos keverékhez. Folyamatosan kevergetve adjuk hozzá az egész tejet és keverjük ki csomómentesre. Végül adjuk hozzá a megtisztított reszelt almát is. Kis adagokban (egy közepes merőkanálméretet nézve, fél merőkanálnyit), forró, enyhén olajos serpenyőben közepes lángon süssük ki mindkét oldalát. Önmagában is nagyon finom, de kínálhatunk mellé baracklekvárt, kakaós öntetet is.

2011. november 2., szerda

Nutellás diós kalács



·        60 dkg liszt
·        3 dkg élesztő
·        2 tojás
·        2 dl tej
·        1 dl tejföl
·        15 dkg margarin
·        15dkg cukor
·        két csipetnyi só
·        1 üveg nutella
·        15 dkg darált dió
·        2 evőkanál cukor
·        2-3 csipetnyi fahéj
·        1 tojás a kenéshez



Az élesztőt egy kiskanál liszttel valamint egy kiskanál cukorral felfuttatjuk a langyos tejben. A lisztet egy kelesztő tálba tesszük, hozzáadjuk az olvasztott margarint, cukrot, két csipetnyi sót. A tojásokat felverjük, majd a felfuttatott élesztős tejjel együtt a liszthez keverjük. Először kézzel jól összedolgozzuk a tésztát, majd a robotgép dagasztóspiráljával hólyagosra dagasztjuk, kb. 8-10 perc, majd kézzel is átgyúrjuk még egyszer. Ha túl lágy, ragadós lett a tésztánk, egy kis liszt hozzáadásával javíthatjuk. Közepesen lágy tésztát kapunk.

Kilisztezett tálban, liszttel meghintve, konyharuhával letakarva meleg helyen 40-50 perc alatt a duplájára kelesztjük. Ha megkelt, borítsuk a tésztát egy lisztezett deszkára, és hagyjuk pihenni 5 percet. Ezután sokkal könnyebb kinyújtani. Nyújtsuk ki kb. 1 cm vastagra, majd óvatosan kenjük meg a nutellával, majd hintsük meg a darált dióval. 





Lazán tekerjük fel, mint egy tekercset, kissé hajtsuk meg, és óvatosan tegyük bele egy margarinnal kikent kapcsos tortaformába. Az formám 24 cm átmérőjű. Egy éles késsel sugár irányban óvatosan vagdossuk be, majd konyharuhával letakarva kelesszük további 20 percig. A sütőt melegítsük elő 180 fokra. A kalács tetejét kenjük le a felvert tojással, hintsünk meg 1-2 kiskanál cukorral, illetve két három csipetnyi fahéjjal,  majd tegyük be az előmelegített sütőbe. Kb. 1-1 óra 20 perc óra alatt süssük aranybarnára. Ha a teteje túlságosan pirulna, tegyünk rá egy sima fehér papírt vagy sütőpapírt, és így süssük tovább. Mielőtt kivennénk, végezzünk tűpróbát, ha nem ragad rá a tészta, készen van. Vegyük ki és a formában hagyjuk kihűlni. Ha előreláthatóan nem fogy el az egész, fagyaszthatunk is belőle.