Köszöntelek az oldalamon! Nagyon szeretek sütni, főzni, alkotni, megálmodni egy ételt, ellazít, kikapcsol, elvarázsol. Szeretek új recepteket kipróbálni, sokszor csak egy elképzelés van a fejemben, főzés közben alakul, formálódik, alakul a végeredmény. Rendszerint jól, mert elég hamar elfogy :) Három kamasz anyukája vagyok, fontosnak tartom, hogy minél természetesebb és egészségesebb alapanyagokat használjak. Jó böngészést és főzőcskézést kívánok! Köszönöm, hogy benéztél hozzám! Verus

2012. március 31., szombat

Töltött csirke




·        1 egész csirke
·        3 száraz zsemle
·        kb. 1-1,5 dl tej
·        2 főtt tojás
·        1 nyers tojás
·        ½ fej vöröshagyma
·        2 gerezd fokhagyma
·        fél csokor petrezselyem zöldje
·        só, bors
·        olaj


A száraz zsemléket felkockázzuk, és a langyos tejbe áztatjuk. A hagymát apró kockákra vágjuk , majd lassú tűzön gyakran kevergetve üvegesre pároljuk. Két tojást keményre főzünk, majd villával összenyomkodjuk. Ha szükséges, a zsemlékből kézzel  kinyomkodjuk a felesleges tejet. A petrezselymet felaprítjuk, a fokhagymákat megtisztítjuk.

Minden előkészített alapanyagot tálba teszünk, hozzáadjuk az összezúzott fokhagymát, ráütünk egy nyers tojást, és az egészet jól összedolgozzuk. Sózzuk, borsozzuk. A csirke bőrét a comb részénél óvatosan fellazítjuk, vigyázzunk, mert könnyen szakad. A bőre alá betöltjük a tölteléket, ha szükséges hústűvel összetűzzük. Ha elkészült, enyhén megsózzuk, borsozzuk a tetejét, és fedővel rendelkező sütőtálba helyezzük.  Ha maradt töltelékünk és van még hely a tálban, azt is mellé kanalazzuk. 2-3 evőkanál zsírt vagy olajat teszünk a csirke alá és 200 fokos előmelegített sütőbe tesszük. Vizet nem adunk hozzá.  Legalább egy óráig  fedő alatt sütjük, pároljuk, ez attól függ, mekkora volt a csirke.
Legutóbb egy több,mint másfél kg-osat sütöttem,  kellett másfél óra, míg megpuhult. Villával vagy hústűvel ellenőrizzük, hogy megpuhult-e a hús. Ha igen, vegyük le a fedőt és pirítsuk aranybarnára. Időnként locsoljuk meg a szaftjával.  



2012. március 30., péntek

Húsvéti ajánlat

Trollanyu, a  Troll a konyhámban c. blog írója hívott meg erre a játékra, ahol Húsvétra  ételeket, süteményeket lehet ajánlani. Ezúton is köszönöm neki, hogy gondolt rám.

A játék szabályai: írj egy bejegyzést Húsvéti ajánlat címmel, és említsd meg, ki hívott a játékra. A bejegyzésben ajánlj egy menüsort az ünnepekre. A menüsort nem kell szigorúan venni, lehet bármit ajánlani, akár csak édességeket is :-)  Küld tovább a játékot lehetőség szerint 10  bloggernek.

Én öt blogot választottam:

PannaHobbychefTücsiMariannMézeskalács


És akkor jöjjön az én ajánlatom, előétel, leves, főétel, sütemény-desszert, mindegyik két választási lehetőséggel.

Előétel:










Leves:


Tárkonyos csirkeraguleves





Tavaszi zöldségleves




Főétel:


Vörösboros szarvassült barnamártással





Aszalt szilvával, gesztenyével töltött dagadó



Kalács:

Sajtkrémes kalács



Mandulás narancsos kalács


Sütemények:

Citromtorta


Kakós diós csúsztatott palacsintatorta




2012. március 29., csütörtök

Szardíniás melegszendvics




·        1 konzerv szardínia
·        margarin
·        reszelt sajt
·        1-2 szál újhagyma
·        citromszeletek


Nagyon hamar elkészíthető fenséges reggeli. Sok féle hallal készíthető, én most egy paradicsomos, borsos mártásos szardínia konzervet választottam. A kenyeret megkentem vékonyan margarinnal,  majd a paradicsomos mártással. A halat villával enyhén szétnyomkodtam és elrendezgettem a kenyeren. Erre tegyünk bőven reszelt sajtot majd szórjuk meg a kis karikákra vágott zöldhagymával. Melegszendvics sütőben, vagy 220 fokos sütőben 5-10 perc alatt süssük ropogósra. Citromszeletekkel díszítsük. 






2012. március 26., hétfő

Paprikás krumpli bográcsban




·        1 kg vöröshagyma
·        1, 5 kg krumpli
·        3 tv paprika
·        ½ erős paprika
·        3 paradicsom
·        10 dkg szalonna
·        1 pár sütnivaló nyers kolbász
·        1 szál puhább füstölt kolbász
·        1 szál csípős száraz kolbász
·        6 szál vékony virsli
·        4-5 gerezd fokhagyma
·        só, bors, őrölt kömény, 3-4 babérlevél
·        1-2 evőkanál pirospaprika
·        2-3 evőkanál zsír



A család egyik nagy kedvence, főleg így, bográcsban készítve az igazi. Fontos a sok hagyma, hogy jó sűrű legyen, illetve a kolbászok kiválogatása. Nálunk fő szempont, hogy legyen egy, ami szinte teljesen szétfő, ez a nyers kolbász, a másik egy puha, illetve egy szárazabb füstölt, csípős kolbász.

A szalonnát kis kockákra vágjuk és egy evőkanálnyi zsírt adva hozzá enyhén megpirítjuk, zsírját kioldjuk. Hozzáadjuk az apróra vágott vöröshagymát a maradék zsírt és folyamatosan kevergetve, nagyon kis tűzőn üvegesre pároljuk. Ha otthon piknikezünk, ezt a két előkészítő műveletet megcsinálhatjuk egy nagy serpenyőben  a tűzhelyen is, kisebb a leégés veszélye. 




Ha ezzel megvagyunk, tegyük bele a felkarikázott kolbászokat, valamit a bőrétől megszabadított nyers kolbászt is. Adjuk hozzá a negyedelt paradicsomot, kicsumázott és félbevágott paprikákat, fél erős paprikát, zúzott fokhagymát sózzuk, borsozzuk, tegyük bele a babérlevelet, köményt és öntsük fel annyi vízzel, hogy ellepje. Dobjunk még bele két felkockázott burgonyát, ettől a végeredmény sokkal sűrűbb lesz, mert addigra szinte teljesen szétfő. Fakanállal szét is nyomkodhatjuk, ha már megpuhult. Ez az alaplé, ami a sok hagymától, krumplitól igencsak sűrű lesz. A pirospaprika hozzáadásával vigyázzunk, mert a kolbász is sok színt enged ki magából, óvatosan adagoljuk. Ha kolbász szétfőtt, illetve a  hozzávalók megpuhultak, a krumpli szétesett, adjuk hozzá a többi krumplit is, valamint öntsük fel még kb. 1-1,5 liter vízzel. Ezt igazából ízlés kérdése, ki mennyire szereti sűrűn, vagy levesesebben. Ha szükséges, ízesítsük sóval, borssal, pirospaprikával.  Ha a krumpli már majdnem puha, tegyük bele a felkarikázott virslit is és főzzük készre. Savanyúsággal, friss kenyérrel tálaljuk. 

Jó étvágyat kívánok!



2012. március 22., csütörtök

Szilvás, diós lepény



1 bögre = 2 dl

·        1 bögre liszt
·        1 bögre joghurt
·        1 bögre cukor
·        2 csipetnyi só
·        1 csomag vaníliás cukor
·        ½ csomag sütőpor
·        3 tojás
·        kb. 10 szem szilva (lehet befőtt is)
·        néhány kanál málna vagy áfonyalekvár
·        fél maréknyi tört dió
·        fahéj

Ez egy nagyon gyorsan és könnyen elkészíthető sütemény. A hozzávalókat egy tálban csomómentesen elkeverjük és a tésztát egy kivajazott 23-26 cm-es pite formába öntjük. A tetején elrendezgetjük a félbevágott szilvaszemeket, ha befőttet vagy fagyasztott gyümölcsöt használunk, előzőleg egy csapott evőkanál liszttel keverjük össze a szilvát, mert különben sok levet ereszt. Locsoljuk meg 3-4 evőkanál lekvárral, szórjuk meg két evőkanál cukorral és hintsünk meg bőven fahéjjal. 180 fokra előmelegített sütőben 45 perc alatt készre sütjük. Még melegen hintsük meg porcukorral.




2012. március 21., szerda

Palócpecsenye, fokhagymás vajon párolt zöldbabbal




·        60 dkg karaj
·        1 fej vöröshagyma
·        2 szál újhagyma
·        3 gerezd fokhagyma
·        1,5 dl főzőtejszín
·        3 dl víz
·        2-3 evőkanál liszt
·        só, bors
·        1 csapott kiskanál pirospaprika
·        2-3 evőkanál mustár
·        olaj van zsír a sütéshez

A zöldbab körethez:

·        1 üveg vágott sárga zöldbab
·        2 gerezd fokhagyma
·        só, bors
·        fél csokor petrezselyem zöld
·        10 dkg vaj vagy margarin

A receptet Palocprovence oldalán találtam, ezúton is nagy köszönet neki, nagy sikerem volt itthon. 

A húst vékony szeletekre vágjuk, kiklopfoljuk, majd mindkét oldalát sózzuk, borsozzuk. Hagyjuk állni legalább egy órán át, hogy a só kellően átjárja. Utána forgassuk bele a lisztbe és egy nagyobb serpenyőben közepesen forró olajban 4-5 perc alatt  hirtelen süssük meg mindkét oldalát, majd tegyük félre. 

A megmaradt zsíradékon gyakori kevergetéssel közepes lángon pároljuk , majd enyhén pirítsuk meg az apróra vágott hagymát, felkarikázott újhagymát. Arra vigyázzunk, hogy ne égjen meg, mert akkor keserű lesz. Adjuk hozzá a zúzott fokhagymát, egy két keverés erejéig pirítsuk, majd a serpenyőt levéve a tűzről, szórjuk bele a pirospaprikát. Utána öntsük fel a tejszínnel, vízzel, ízesítsük sóval, borssal és apránként keverjük bele a mustárt. Ezt mindenki a maga szájíze szerint adagolja, a lényeg, hogy a mustár ne domináljon benne, csak egy kellően pikáns ízt kapjon a mártás. Tegyük a mártásba a húsokat és lefedve, kis lángon főzzük puhára. Néhányszor keverjük meg, mert a liszt miatt hajlamos a leégésre. Mikorra a hús megpuhul, a víz nagy része is elpárolog, és közepesen sűrű mártást kapunk. 

A köret elkészítéséhez olvasszuk fel a vajat egy serpenyőben, adjuk hozzá  a zúzott fokhagymát, apróra vágott petrezselymet és 1-2 percig kevergessük míg a petrezselyem fonnyadni kezd. Tegyük bele a zöldbabot, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, lefedve 8-10 percig pároljuk, hogy az ízek jól összeérjenek. További köretként, krumplipürét, petrezselymes krumplit vagy hasábburgonyát adhatunk mellé. 

Jó étvágyat kívánok!

2012. március 20., kedd

Sajtmártás




·        15 dkg trappista vagy ementáli sajt
·        5 dkg margarin
·        1 közepes fej vöröshagyma
·        2 gerezd fokhagyma
·        1 dl főzőtejszín
·        2 dl tej
·        2 csapott evőkanál liszt
·        só, bors
·        fél csokor petrezselyem

A margarint felolvasztjuk és gyakori kevergetéssel megpároljuk benne az apróra vágott hagymát, majd hozzáadjuk a zúzott fokhagymát is. Jól átkeverjük, 1-2 percig lassú tűzön pirítjuk, majd belekeverjük a két kanál lisztet is. Csomómentesre elkeverjük, majd lassan hozzáadjuk a tejet, tejszínt is. Takarékon addig forraljuk, míg lágy krémmé sűrűsödik. Szinte folyamatosan kevergetni kell, mert könnyen leéghet. Ha túl sűrűnek ítéljük, nyugodtan adjunk hozzá még egy kis tejet. Ezután tegyük bele a reszelt sajtot, sózzuk, borsozzuk, végül keverjük bele az apróra vágott petrezselymet is. 

Sült, rántott húsok mellé kiváló kísérő, de tésztával tálalva is nagyon finom. 


2012. március 18., vasárnap

Tojáskrém



·        6 tojás
·        2 evőkanál  dobozos margarin
·        2-3 evőkanál mustár
·        só, bors
·        2 szál újhagyma
·        fél csokor petrezselyem zöldje


A tojásokat megfőzzük, majd megpucoljuk. Félbevágjuk, a tojássárgát egy tálban villával összenyomkodjuk. A fehérjét apróra felkockázzuk, hozzáadjuk a sárgájához, majd ízlés szerint ízesítjük mustárral, sóval, borssal. Belekeverjük a margarint is. Ha pépesebben szeretjük botmixszerrel összedolgozhatjuk. Végül hozzáadjuk az apróra vágott petrezselymet és a vékonyra felkarikázott újhagymát. Fogyasztás előtt néhány órára tegyük a hűtőbe, hogy az ízek összeérjenek.
Pirítóssal tálaljuk. 

Jó étvágyat kívánok!





Rostélyon sült finomságok




·        néhány szelet sonka, szalonna, hagyma karika, friss kenyér,paradicsom 




2012. március 15., csütörtök

Fekete-erdő torta





A meggyes krémhez:

·        2 üveg meggybefőtt
·        1 csomag vaníliás pudingpor
·        1 csomag puncs pudingpor
·        6 evőkanál cukor

A tejszínes krémhez:

·        5 dl habtejszín
·        1 púpos evőkanál zselatinpor
·        1 dl víz
·        2 evőkanál cukor

·        4 evőkanál rumaroma, reszelt csoki a  tetejére



Életem első Fekete-erdő tortája. Tegnap sütöttem és már csak egy-két szelet maradt belőle, jelentem, nagyon finomra sikeredett. Sok receptet végigolvastam, mire összegyúrtam a magam elképzeléseit.

Miután megsütöttük a kakaós tortaalapot és hagytuk kihűlni egy hosszú, éles késsel vágjuk három lapra. Fontos, hogy az alsó lap egy kicsit vastagabb legyen a többinél és nagyon egyenes. Elég sok anyagot kell elbírnia. Házi meggybefőttet használtam, ami elég édes és fűszerezett volt, a meggyléhez nem kellett már semmit adagolni. Ha bolti befőttet használunk, nyugodtan ízesítsük kedvünk szerint további cukorral, illetve őrölt fahéjjal. A meggyes krém elkészítésekor először is kimagozzunk egy üvegnyi meggyet. A maradékot felhasználjuk a díszítésnél, illetve a gyerekek nagyon örültek egy kis plusz meggynek :-) 6 dl meggylevet felfogunk, ennyi kell a puding készítéséhez. A két pudingport összekeverjük, hozzáadjuk a cukrot és néhány evőkanál meggylével csomómentesre keverjük. Majd hozzáadjuk a többi levet is és takarékon, gyakori kevergetéssel besűrítjük. Ne hagyjuk magára, mert könnyen leéghet, becsomósodhat. Ha besűrűsödött, keverjük bele a meggyszemeket és hagyjuk langyosra kihűlni. Ezalatt elkészítjük a tejszínes krémet. 




Az utóbbi időben növényi alapú habtejszínt használok, Hulalát, név szerint, nagyon megtetszett az íze, külön cukrozást nem is nagyon igényel, könnyen felverhető és jó kemény állagú. A habtejszínt felverjük, ízlés szerint adhatunk hozzá egy-két evőkanál cukrot. A zselatinport egy dl hideg vízben áztatjuk, majd lassú tűzön felolvasztjuk, forrnia nem szabad. Kevergetve lehűtjük egy kissé, majd hozzáadva egy kanál habot, jól átkeverjük, majd az egészet belecsorgatjuk a tejszínhabba és átkeverjük. 

Ha meggyes puding már kezd dermedni, elkezdjük a torta rétegezését. A alsó lapot meglocsoljuk néhány kanálnyi meggylével, amibe előzőleg belekevertük a rumaromát. Használhatunk rumot is, van aki pálinkával locsolja meg a tortát, de nálunk a gyerekek miatt maradt az aroma. A puding felét elsimítjuk a tortalapon, erre kerül egy adagnyi tejszínhab, pontosan nem mértem ki, hogy mennyi, de kb. az egész 1/3-a. Erre jön a második tortalap, óvatosan tegyük rá, nehogy a töltelék kifolyjon. Ha úgy látjuk, hogy a puding még nem elég kemény és folyna ki oldalt, akkor inkább várjuk 10-15 percet és csak utána tegyük a második lapra a többi tölteléket. Ugyanilyen sorrendben, meggyes puding, rá a tejszínhab és a torta teteje. A megmaradt tejszínhabbal bevonjuk az egész tortát, a tetejét habzsák segítségével körbedíszítjük, kirakjuk meggyszemekkel és megszórjuk reszelt csokival.  Néhány órára hűtőbe tesszük, hogy megdermedjen és szeleteléskor ne essen szét.